K mezinárodnímu zákazu náhradního mateřství vyzvala podsekretářka vatikánského Dikasteria pro laiky, rodinu a život. Gabriella Gambino vystoupila v úterý v Paláci národů v Ženevě na setkání o náhradním mateřství, které uspořádala Stálá mise Svatého stolce při OSN v Ženevě a nadace Caritas in Veritate.
Gabriella Gambino zdůraznila naléhavou potřebu globální reakce na fenomén náhradního mateřství a kritizovala s ním spojené zneužívání a komercializaci žen a dětí. "Všichni jsme si vědomi, že takzvaná ´reprodukční turistika´, způsobená různými vnitrostátními právními rámci náhradního mateřství, nadále umožňuje mezinárodní vykořisťování žen a dětí," řekla vatikánská specialistka na bioetiku. Jak zdůraznila, jde o zajištění všeobecného respektu k důstojnosti a základním lidským právům všech, kdo byli poznamenáni tímto jevem.
Učení církve je v tomto bodu jednoznačné a potvrdila jej rovněž deklarace Dikasteria Svatého stolce pro nauku víry Dignitas Infinita z 2. dubna letošního roku (zejména čl. 50). Každé dítě má od početí nedotknutelnou důstojnost a právo "narodit se plně lidským způsobem". Náhradní mateřství nejenže mění porod v odosobněný proces, ale je také formou komercializace a zneužívání žen a dětí.
Gabriella Gambino vyzvala mezinárodní společenství, aby urychleně zavedlo úplný zákaz všech forem náhradního mateřství a zavedlo jej po celém světě. Citovala papeže Františka, který v letošním projevu k diplomatickému sboru (8. ledna 2024) vybídl mezinárodní společenství k všeobecnému zrušení této praxe, a také italskou premiérku Giorgiu Meloni, která náhradní mateřství označila za “nelidskou praktiku" a navrhla, aby bylo stíháno jako celosvětový zločin. Vatikánská bioetička proto navrhla, aby byly na úrovni OSN podniknuty konkrétní kroky na ochranu důstojnosti žen a dětí a aby bylo náhradní mateřství jednou provždy zapovězeno.
Na setkání pod titulem "Za jakou cenu? Na cestě ke zrušení náhradního mateřství" vystoupily dále Eugenia Roccella, italská ministryně pro rodinné záležitosti, která představila italskou legislativu týkající se náhradního mateřství, a Olivia Maurel, která hovořila o své osobní zkušenosti dítěte náhradní matky a zdůraznila potřebu mezinárodního zákazu. Eva Maria Bachinger, spoluzakladatelka iniciativy Stop náhradnímu mateřství, představila problematiku z pohledu ženských práv, zatímco Bettina Roska, právní specialistka vídeňské organizace na ochranu lidských práv ADF International, nastínila právní rozměr náhradního mateřství a problémy, které s sebou přináší.
Zdroj: Vatican News, italská sekce