Vatikán v OSN varuje před změnou definice pohlaví ve statutech Mezinárodního trestního soudu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace15. 10. 2024, 14.52

Svatý stolec varuje před důsledky změny definice pohlaví ve statutu Mezinárodního trestního soudu. „Absence jasné definice pohlaví zakotvené v biologické realitě obou pohlaví by podkopala naše úsilí o prevenci a stíhání zločinů, které se neúměrně dotýkají žen, jako je znásilnění, sexuální otroctví a nucená prostituce,“ prohlásil arcibiskup Gabriele Caccia, zástupce Vatikánu na Valném shromáždění OSN.

image:Image 64/source/orig/63274_fotky-k-clankum-na-web-9.png

Arcibiskup Gabriele Caccia ujistil, že Svatý stolec podporuje sjednání univerzálního, mnohostranného a právně závazného nástroje o prevenci a trestání zločinů proti lidskosti na základě stávajícího zvykového práva, aby byla chráněna důstojnost každé lidské osoby, podpořena mezinárodní spolupráce a skoncovalo se s beztrestností pachatelů.

Vatikánský diplomat připomněl, že mezinárodní zvykové právo již dlouho uznává zločiny proti lidskosti jako mezinárodní zločiny. Nicméně sjednání univerzálního, mnohostranného a právně závazného nástroje, který by kodifikoval stávající zvykové právo v této oblasti, by jistě usnadnilo mezinárodní spolupráci při prevenci a trestání těchto ohavných činů. Na druhou stranu musí být podle papežského zástupce při OSN definice těchto činů také hluboce zakotvena v mezinárodním zvykovém právu. Proto by se při definování těchto zločinů nemělo odchýlit od stávajících zvykových norem. Doplňování nebo úprava již dohodnutých definic těchto zločinů obsažených ve statutu Mezinárodního trestního soudu by nejen bránila konsensu, ale také by podkopávala účinnost nového nástroje.

Zdroj: Stálá pozorovatelská mise Svatého stolce při OSN

Církev a společnost