Rok 2021 končí. Přinášíme přehled devíti nejdůležitějších událostí ve Vatikánu, který sestavila tisková agentura i.media pro ohlédnutí za rokem 2021.
Poprvé od roku 2014 papež František letos nesvolal konzistoř. Nicméně od 7. listopadu, kdy Ital Angelo Scola oslavil 80. narozeniny, dosáhlo volební kolegium symbolické hranice 120 kardinálů. Tuto hranici stanovil Pavel VI. v roce 1975 jako teoretickou maximální hranici volebního kolegia a nakonec se za posledních 20 let stala spíše minimální hranicí. Bez další konzistoře by se počet kardinálů-voličů automaticky snížil ke konci roku 2022 na 110, protože deset kardinálů v tomto roce oslaví 80. narozeniny.
Tempo kanonizací a blahořečení, které se od začátku pandemie prudce zpomalilo, se v roce 2021 ještě neobnovilo. Rok 2020 byl prvním rokem po 27 letech bez kanonizace. V letošním roce mohla být prohlášena za svatou "stejného stupně" pouze blahoslavená Italka Margherita di Città di Castello (1287-1320). Teologicko-technický termín "stejného stupně" znamená, že v některých případech - často z mimořádně starých příčin - papež okamžitě uzná již existující úctu ke svatým a upustí tak od kanonizačního obřadu. Očekává se však, že v roce 2022 se dlouhá řada "čekatelů" zmenší. 15. května bude kanonizováno sedm blahoslavených. Mezi ně patří Francouzi César de Bus a Charles de Foucauld. Dalšími budoucími světci jsou Ind a čtyři Italové.
Poté, co papež František v roce 2020 "uvízl" ve Vatikánu kvůli pandemii, opustil v roce 2021 třikrát italské hranice a vydal se do pěti zemí: Iráku, Maďarska, Slovenska, Kypru a Řecka. Když papež František 5. března přiletěl do Iráku, byl prvním papežem v historii, který vstoupil na půdu této země. Jeho čtyřdenní cesta se vyznačovala především setkáním s jednou z nejvyšších šíitských autorit, ajatolláhem Alím al-Sistáním. O šest měsíců později, 12. září, František odcestoval do Budapešti, kde zakončil eucharistický kongres, a poté na Slovensko, odkud se 15. září vrátil do Říma. Jeho poslední cesta vedla od 2. do 6. prosince na Kypr a do Řecka. Tématem této cesty byla uprchlická otázka a vztahy s pravoslavnými.
Rok 2021 byl rokem Františkova pontifikátu, kdy bylo do vysokých funkcí ve Vatikánu jmenováno nejvíce žen. Nejprve jmenoval sestru Nathalii Becquartovou podsekretářkou biskupské synody, čímž poprvé umožnil ženě hlasovat na synodě. Došlo také k historicky prvnímu jmenování ženy sekretářkou dikasteria Římské kurie, kterou se stala sestra Alessandra Smerilliová - i když dočasně - v Dikasteriu pro službu integrálnímu lidskému rozvoji.
V listopadu se sestra Raffaella Petriniová stala první ženou "číslo 2" ve státní správě, tedy na pozici, kterou obvykle zastává biskup, když byla v listopadu 2021 jmenována generální sekretářkou Governatorátu městského státu Vatikán. Dalšími významnými jmenováními byly Catia Summaria jako promotorka spravedlnosti u vatikánského odvolacího soudu, sestra Nuria Calduchová-Benagesová jako sekretářka Papežské biblické komise a Charlotte Kreuterová-Kirchhofová jako vicekoordinátorka Rady pro ekonomiku.
Papež František letos vydal osm motu proprio (dekretů podepsaných samotným papežem) na různá témata od financí po spiritualitu. Od svého zvolení v roce 2013 vydal papež František v průměru 5 motu proprio ročně, což z něj v tomto směru podle I.MEDIA činí "nejplodnějšího papeže" od počátku 20. století.
Jedním z nejdůležitějších motu proprio, které papež letos vyhlásil, bylo Traditionis custodes, zveřejněné 16. července. Aby byla zajištěna jednota církve, omezuje v ní papež možnost slavit v mimořádné formě římského ritu - předkoncilní formě. Dalším důležitým motu proprio je motu proprio z 30. dubna, které opravňuje vatikánské laické soudce souditi i kardinály a biskupy, čímž se otevírá prostor pro rozsudek nad kardinálem Angelem Becciu, který je zapleten do procesu s londýnskou nemovitostí, jenž začal v červenci. Konečně, VI. Kniha kanonického práva, která se zabývá tresty, byla přepracována tak, aby zahrnovala i případy zneužívání dětí.
Papež František strávil 10 dní na klinice Gemelli v Římě, kde se podrobil plánované operaci. Dne 4. července 2021 podstoupil operaci symptomatické divertikulární stenózy tlustého střeva a 14. července byl po desetidenní rekonvalescenci propuštěn z nemocnice. Operace si vyžádala celkovou anestezii.
Přestože se František letos stal dvanáctým nejstarším papežem v historii, od své operace podnikl dvě zahraniční cesty. Argentinský lékař a novinář Nelson Castro, který napsal knihu o zdravotním stavu papežů, tvrdil, že jeho krajan na tom byl při jejich setkání loni v říjnu fyzicky velmi dobře.
Po čtyřech letech vyšetřování zahájil vatikánský soud v červenci hlavní líčení v kauze londýnské budovy, která se týkala neregulérních finančních investic Státního sekretariátu. Kvůli údajnému zapojení do aféry bylo předvoláno celkem deset osob, včetně kardinála Angela Becciu, bývalé pravé ruky papeže na státním sekretariátu. Je to poprvé, co byl kardinál obviněn vatikánskou civilní justicí.
Dalšími obžalovanými jsou členové státního sekretariátu, bankéři a členové finančního informačního úřadu. Dosud proběhlo pět slyšení, ale případ je stále předmětem soudního vyšetřování. Kromě toho byli čtyři z deseti obviněných odňati soudu, aby byli vyslechnuti vykonavatelem spravedlnosti (státním zástupcem). Znovu by se do procesu mohli zapojit v roce 2022.
Koronavirus se v roce 2021 dostal k velkému počtu kardinálů. Nejméně 13 z nich se nakazilo virem Covid-19, čímž se počet kardinálů, kteří se od začátku pandemie nakazili koronavirem, zvýšil na 22. Z těchto 13 osob bylo 11 kardinálů-voličů. Tři z nich, včetně jednoho možného volitele konkláve, na následky nemoci zemřeli. Byli to brazilský kardinál Eusebio Oscar Scheid, venezuelský kardinál Jorge Urosa Savino a brazilský kardinál José Freire Falcao. Papež František v průběhu roku opakovaně podporoval a propagoval očkování proti Covidu 19 a dokonce deklaroval, že očkování je "aktem lásky".
Letos papež František při středečních dopoledních generálních audiencích pronesl 41 katechezí. Došlo i na překvapení, například v červnu 2021, kdy se setkal s papežem "Spiderman" v kostýmu, nebo v říjnu 2021, kdy na pódium vylezl postižený chlapec, aby papežovi sebral zucchetto - bílou čepičku, kterou papež nosí na hlavě.
Katecheze papeže Františka, které přednesl tisícům poutníků ve Vatikánu nebo online, se týkaly různých témat. Cyklus o motlitbě začal v říjnu 2020 a pokračoval do června 2021, cyklus o listu apoštola Pavla Galatským skončil v listopadu 2021. Papež poté zahájil cyklus o svatém Josefovi, který stále pokračuje.
(cath.ch/imedia -mg)