Vatikán v úterý zveřejnil oficiální program 10. světového setkání rodin, které se uskuteční v Římě ve dnech 22.-26. června.
Světové setkání rodin, které je největším setkáním katolických rodin na světě, se obvykle koná každé tři roky. Zatímco předchozí setkání přilákaly obrovské davy lidí - v roce 2015 se papežovy závěrečné mše při 8. světovém setkání rodin ve Filadelfii zúčastnilo více než milion lidí – organizátoři letošní akce omezili osobní účast na 2 000 rodin kvůli pandemii COVID-19.
Na živě přenášené tiskové konferenci ve Vatikánu 31. května organizátoři uvedli, že doufají, že mnoho rodin z celého světa se červnové akce virtuálně zúčastní tím, že si naladí online přenosy a živé streamy všech promluv a katechezí.
Mons. Walter Insero, ředitel kanceláře pro sociální komunikaci římské diecéze, uvedl: ,,Všechny komunity a rodiny, které budou mít zájem, ze všech koutů planety, se budou moci cítit zapojeny a účastnit se této důležité duchovní události díky zajištěnému mediálnímu pokrytí.
Podle Insera mohou virtuální účastníci obdržet certifikát o účasti a absolvovat virtuální prohlídky čtyř hlavních římských bazilik a Lateránského paláce.
Rodiny z Ukrajiny se letošního Světového setkání rodin zúčastní osobně díky fondu solidarity, který vytvořilo vatikánské Dikasterium pro laiky, rodinu a život na pokrytí cestovních nákladů rodin delegátů ze zemí, které se potýkají s obtížemi.
Fond solidarity podporuje také účast delegátů z Afriky, Asie, Latinské Ameriky a střední Evropy, kromě zástupců ukrajinské řeckokatolické církve i katolické komunity latinského obřadu na Ukrajině. Celkem se podle dikasteria letos v červnu do Říma vypraví rodiny a delegáti ze 120 zemí.
V rámci programu konference se o svědectví podělí řečníci z Burundi, Libanonu, Jihoafrické republiky, Spojených států, Tchaj-wanu, Španělska, Indonésie, Francie a Austrálie. O svých zkušenostech s přijímáním ukrajinských uprchlíků ve svém domově bude hovořit také italská rodina z jedné z římských farností.
Desáté světové setkání rodin bude zahájeno Festivalem rodin s papežem Františkem v Aule Pavla VI. ve středu 22. června večer.
Během zahájení festivalu vystoupí skupina Il Volo, která bude sdílet pódium s vlastními rodinami. Pět rodin se také podělí o svá svědectví, mimo jiné o svých zkušenostech s odpuštěním, krizí či povoláním ke svatosti tváří v tvář tragédii. Následovat bude projev papeže Františka, po němž zazní oficiální hymna setkání v podání sboru římské diecéze.
Čtvrtek 23. června bude plně věnovaný panelovým diskuzím a řečníkům. Bude zahájen mší svatou slouženou v angličtině v bazilice svatého Petra v 8:30 a zakončen večerním koncertem a prohlídkou Lateránského paláce. Panely prvního dne konference v Aule Pavla VI. se zaměří na dvě témata. Prvním bude „Synodalita a domácí církev“ a druhým bude „Doprovázení v prvních letech manželství“.
Druhý den konference, v pátek 24. června, budou panelisté diskutovat o identitě a poslání křesťanské rodiny v rámci panelu o rodinném životě a technologiích, včetně sociálních sítí, a odpoledne vystoupí řečník na téma sexuální výchovy. Den zakončí delegáti setkáním s farními společenstvími v Římě.
Sobotu 25. června zahájí eucharistická adorace ve vatikánské Aule Pavla VI. a po ní bude následovat diskuse o cestách svatosti v rodinném životě se zvláštním zaměřením na manželské světce. Hlavní mši svatou na Světovém setkání rodin bude papež František sloužit v 17:30 na Svatopetrském náměstí.
Světové setkání rodin bude zakončeno modlitbou Anděl Páně na Svatopetrském náměstí s papežem v neděli 26. června.
Římský generální vikář kardinál Angelo De Donatis 31. května oznámil, že patrony letošního Světového setkání rodin bude blahoslavený manželský pár.
Blahoslavení Luigi a Maria Beltrame Quattrocchiovi byli prvním manželským párem, který katolická církev blahořečila společně za přítomnosti jejich dětí. Oba byli oddáni v Římě v roce 1905 a blahořečeni Janem Pavlem II. téměř o 100 let později v roce 2001.
„Ve svém manželském svazku Luigi a Maria přijali velký dar života s důvěrou a radostí,“ řekl kard. De Donatis.
Všechny jejich čtyři děti přijaly zasvěcený život. Jeden syn se stal benediktinským mnichem, druhý syn trapistickým knězem, jejich starší dcera vstoupila do benediktinského kláštera a nejmladší dítě se stalo zasvěcenou laičkou, která se věnuje službě druhým.
„Vyzývám vás, abyste přijali příklad a svědectví rodiny Beltrame Quattrocchi, která ztělesňuje téma nadcházejícího Světového setkání rodin: Rodinná láska, povolání a cesta ke svatosti,“ řekl kardinál.
„Posilněni jejich svědectvím víry svěřujeme blahoslaveným Luigimu a Marii všechny rodiny světa, zvláště ty zraněné a v těžkostech, zkoušené chudobou, nemocemi a válkou.“
Přeložila: Terezie Kvapilíková