Na brífinku v Tiskovém středisku Svatého stolce 24. září představil kardinál Kevin Farell, prefekt Dikasteria pro laiky, rodinu a život, logo a téma pro Světové dny mládeže, které se budou konat v roce 2027 v Koreji.
„Buďte odvážní, já jsem přemohl svět!“ Toto téma zvolil papež František pro 41. světové dny mládeže, které se budou konat v roce 2027 v Soulu. Oznámil to 24. září na brífinku v Tiskovém středisku Svatého stolce kardinál Kevin Farrell, prefekt Dikasteria pro laiky, rodinu a život, který Světové dny mládeže zaštiťuje ve spolupráci s místními organizačními výbory. Verš z Janova evangelia patří do tzv. řeči na rozloučenou, v níž Ježíš připravuje učedníky na prožívání tajemství umučení a smrti v jistotě vzkříšení.
Prefekt zdůraznil, že po Manile v roce 1995 se Světové dny mládeže vracejí do Asie, do země, která je „mozaikou“ kultur, jazyků, víry a tradic, kde katolíci tvoří 11 % obyvatel a představují církev, která je sice menšinou, ale „plnou vitality a iniciativ všeho druhu“ a obohacenou svědectvími tolika mučedníků, z nichž „stále vyzařuje velmi silné světlo víry a naděje“.
Kardinál Farrell uvedl, že Světové dny mládeže představují tři výzvy: především jsou pro všechny mladé lidi příležitostí k všeobecnému znovuobjevení krásy křesťanského života, který pak může být „úrodnou půdou pro rozkvět různých poslání, ať už k manželství nebo ke kněžství a zasvěcenému životu, nebo ku prospěchu církve v Koreji, asijského kontinentu i světové církve".
Jako druhý bod uvedl otevřenost Asie vůči kulturám, dialogu a sdílení, což bude podle kardinála „velkou pomocí mladým poutníkům na jejich cestě formace, aby se stali posly míru budoucnosti ve světě, který je tak zmítán konflikty a protiklady“.
Prefekt Dikasteria pro laiky, rodinu a život pak naznačil pomyslnou trasu, která z Lisabonu, místa konání předchozích Světových dnů mládeže, vede do Soulu. V Portugalsku byla vydána výzva „Vstát a vydat se na cestu“, která označuje okamžiky vnitřní pouti, která se zastaví 24. listopadu, na slavnost Krista Krále, při pravidelném Světovém dni mládeže v diecézích na téma „Ti, kdo doufají v Pána, poběží a neunaví se“. Ve stejný den se při mši svaté ve Svatopetrské bazilice uskuteční tradiční předání symbolů Světových dnů mládeže: kříže a ikony Panny Marie Salus populi romani, na znamení oficiálního zahájení duchovní přípravy korejské církve na setkání v roce 2027. Kříž - který je poutní, ale také jubilejní, neboť jej svatý Jan Pavel II. svěřil mladým lidem na konci Svatého roku v roce 1984 - bude proto dopraven do Asie spolu s mariánskou ikonou.
Historie Koreje a období pronásledování, ale především odvaha prvních věřících, kteří přijali evangelium bez pomoci misionářů, byly hlavním tématem projevu Petra Soon-taick Chunga, arcibiskupa Soulu a předsedy místního organizačního výboru. Ten také dodal, že SDM v Koreji budou smysluplnou cestou, na které budou moci mladí lidé, sjednocení s Ježíšem, přemýšlet a diskutovat o moderních výzvách, kterým čelí.
Během tiskové konference bylo také představeno logo Světových dnů mládeže v Soulu, kříž inspirovaný tradičním korejským uměním, tvořený dvěma tahy štětce, které symbolizující spojení mezi nebem a zemí a naplnění Boží vůle. Podrobnosti vysvětlil za pomoci videa Mons. Paul Kyung-sang Lee, pomocný biskup soulský a generální koordinátor Světových dne mládeže. Modrá a červená - barvy korejské vlajky - připomínají vitalitu mládí, respektive krev mučedníků, což je odkaz na téma odvahy, zatímco žlutá, která září za křížem, představuje Kristovo „Světlo světa“.
Zdroj: Vatican News, italská sekce, redakčně upraveno