Varhany z ostravské katedrály již slouží v Košicích

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace27. 8. 2024, 10.45

Varhany důvěrně známé návštěvníkům ostravské katedrály již znějí v Košicích. V kostele Panny Marie Královny míru nově sestavený nástroj požehnal tamní arcibiskup Bernard Bober. Mše se účastnil také ludgeřovický farář Mons. Jan Plaček, který byl donedávna farářem při ostravské katedrále Božského Spasitele.

image:Image 61/source/orig/60821_42046_0_image.jpg

Hlavní chrám ostravsko-opavské diecéze se v projektu Varhany pro Ostravu chystá na přijetí nástroje, který dosud sloužil v pražském Paláci kultury a ostravské Janáčkově filharmonii, a který bude pro monumentální prostor katedrály vhodnější než varhany předané do Košic.

V neděli 25. srpna dopoledne se v římskokatolické farnosti Královny míru Košice-jih konala odpustková slavnost. V úvodu slavnosti požehnal košický arcibiskup metropolita Bernard Bober nově postavené varhany a poblahopřál farnosti k novému nástroji, který je podle jeho slov darem k „letošní pouti a jsem rád, že má zvláštní místo a je třeba, abychom si na něj zde zvykli, ale také abychom si zvykli na jeho lahodné tóny a samozřejmě se zapojili do zpěvu, protože varhany jsou také tak trochu k tomu, aby provokovaly lidi k modlitbě a ke zpěvu.“

Podle slov Jozefa Vaška, člena Komise pro chrámovou hudbu Košické arcidiecéze, nástroj pochází z Německa a odtud byl přenesen na kůr katedrály Božského Spasitele v Ostravě. „Na neděli Božího milosrdenství 7. dubna letošního roku jsme se s arcidiecézním varhaníkem Františkem Beerem zúčastnili rozlučkového koncertu na tyto varhany v Ostravě, a tím začal proces jejich převozu, restaurování a přípravy na dnešní slavnost. Varhany mají 3 manuály, 42 rejstříků, z toho 10 jazykových, a 3 072 píšťal a jsou třetí největší v Košicích.

Zdroj: Košické arcibiskupství

Kultura Biskupové