Varhany pro Ostravu: Noví dárci i polední hudba v katedrále

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace11. 7. 2024, 9.21

Projekt Varhany pro Ostravu od loňska usiluje o nové prvotřídní varhany pro ostravskou katedrálu Božského Spasitele. Zatímco varhanáři pracují na úpravě nástroje z Janáčkovy filharmonie, katedrální farnost pokračuje ve sbírkové kampani.

image:Image 60/source/orig/59193_40113_0_202407primicevatter17.jpg
Vojtěch Curylo / Člověk a Víra

Tým Varhan pro Ostravu připravil pro letošní prázdniny cyklus Ostravské varhanní léto. Každý pátek před polednem zvou ostravští varhaníci do katedrály nejen k ochlazení v horkých dnech ale také k poslechu varhanní hudby. Varhanní hudba se rozezní vždy v pátek od 11.30 a doprovodí posluchače k pravému poledni. Mezi zapojenými varhaníky budou například Lukáš Kubenka, Marie Pluhařová, Martin Seibert, Jiří Krátký a Vít Krátký.

Pokračuje také sbírková kampaň, která vynesla již přes 5 milionů Kč. Další významné příspěvky jsou již potvrzené. Díky hlasům v internetové anketě, kterou pořádala volební koalice SPOLU, dostanou Varhany pro Ostravu od tohoto projektu 100 tisíc Kč. Volební koalice totiž uvolnila část prostředků určených pro kampaň a rozhodla se je rozdělit mezi různé dobročinné organizace a kreativní projekty v Moravskoslezském kraji. O výši příspěvků rozhodli uživatelé internetu v anketě. „Děkujeme za podporu všem, kteří dali pro Varhany pro Ostravu svůj hlas. Vážíme si také každého dárce, který si u nás adoptoval některou z píšťal nebo přispěl prostřednictvím platebního terminálu v katedrále,“ vzkazuje koordinátor sbírky Tomáš Anderka.

Významnou podporu schválilo také Statutární město Ostrava a Moravskoslezský kraj. Městské zastupitelstvo uvolnilo ve prospěch Varhan pro Ostravu 10 milionů Kč, Moravskoslezský kraj pak přidá dalších 5 milionů Kč. Peníze od kraje a města budou na účet Varhan pro Ostravu přicházet postupně. Díky nim se celková částka nasbíraná v projektu přehoupne přes 20 milionů Kč. „Této podpory si velice ceníme. Je to důkaz, že je katedrála zásadním místem na mapě Moravskoslezského kraje, což se potvrzuje také při různých hudebních festivalech. Pevně věřím, že nové varhany prokáží ostravské kulturní scéně velkou službu,“ hodnotí biskup Martin David.

Aktuality o projektu naleznete na webu: www.varhanyproostravu.cz

Život z víry

image:Image Rozptýlit mlhu
Rozptýlit mlhu
image:Image Živá řeka evangelia 2.
Živá řeka evangelia 2. Pavel Ambros
image:Image Nebojme se snít