Díky italské nadaci Casa dello Spirito e delle Arti a místní církvi získali tři mladí muži status uprchlíka a budou ubytováni ve vhodném zařízení. Předseda nadace Mosca Mondadori v rozhovoru pro L'Osservatore Romano: je třeba se zaměřit na migranta jako člověka a nikoli na masu čísel.
Když se píše o migraci, málokdy to končí šťastně. Tentokrát však přinášíme dobrou zprávu, která se týká tří nigerijských migrantů, kteří se 30. listopadu vylodili v Las Palmas de Gran Canaria. Fotografie z jejich příjezdu obletěla svět: jsou na ní zachyceni schoulení na kormidle maltského tankeru Alithini, na kterém cestovali jedenáct dní, vystaveni povětrnostním vlivům a nakonec bez vody a jídla. Po poskytnutí lékařské pomoci byli tři mladí muži, kteří nebyli zachráněni na moři ani nepřipluli na člunu, klasifikováni jako "nelegální cestující", a proto byli určeni k repatriaci do Lagosu v Nigérii.
Jejich situace se však změnila díky solidární síti, která se jich ujala. První podaná ruka pochází od italské nadace Casa dello Spirito e delle Arti, kterou před deseti lety založili Arnoldo Mosca Mondadori a Marisa Baldoni a jejímž cílem je podporovat sociální projekty. "Vzpomínám si, že jsem se právě probudil, když mě manželka přiměla přečíst si zprávu o těch třech mladých Nigerijcích," řekl Mosca Mondadori listu L'Osservatore Romano. "Byl jsem šokován, když jsem uviděl fotografii těchto chlapců na lodním kormidle. Od té chvíle se rozběhl skutečný řetězec solidarity, k němuž se připojilo mnoho dalších rukou nabízejících pomoc a blízkost. Nejprve jsme zavolali barcelonskému arcibiskupovi, kardinálu Juanu José Omellovi. Ten zavolal biskupovi z Las Palmas, monsignorovi José Mazuelosovi Pérezovi, který aktivoval právníky své diecéze," pokračuje Mosca Mondadori.
David Melián a María Vieyra, dobrovolní právníci diecézního sekretariátu pro migraci, jednali se španělskou vládou a podařilo se jim pro tyto tři mladé muže, všechny katolíky, získat status uprchlíka. To znamená, že mohou prozatím zůstat ve Španělsku a nebudou nuceni vrátit se do Nigérie. "Právník Melián nám pomáhá hledat sdružení, s nímž bychom mohli spolupracovat přímo na místě", zdůrazňuje Mosca Mondadori. "Naše nadace je bude podporovat finančně, ale vždy v kontaktu s místní kontaktní osobou. Jakmile najdeme instituci, která bude schopna tyto tři mladé lidi přijmout na místě, pochopí, jaký je jejich talent, bude je odborně a psychicky doprovázet, naše nadace pošle potřebné finance, aby tito tři mladí lidé mohli vidět budoucnost. Včera jsem s jedním z nich mluvil po telefonu a jeho hlas byl plný radosti".
Mosca Mondadori trvá na tom, že je třeba postupovat společně - církev, občanské instituce, sdružení, dobrovolníci -, protože síla společné akce je v tom, že vychází "z touhy po bratrství a společném dobru, přesahující byrokratické obtíže". Bohužel dodává, že "fenomén migrace je dnes vnímán pouze číselně: mluvíme o "masách", a nikoli o "lidech". Místo toho je třeba se zaměřit na člověka, který migruje, na jeho život, na jeho sny. Samozřejmě víme, že existují miliony migrantů, ale pokud se budeme dívat na člověka, můžeme provádět politiku, která vytvoří sítě, jejichž prostřednictvím lze každého člověka sledovat. Protože jen tak lze uskutečnit "zázrak" spolupráce.
Mons. José Mazuelos také mluví o "vánočním zázraku": "Cesta těchto tří mladých Nigerijců," říká našemu listu, "byla hrdinská a trochu připomíná cestu mudrců, kteří přišli z východu. Spolupráce a zájem tolika lidí v tomto případě byly příkladem "symbiotické" práce, uzavírá, solidární práce schopné "probudit v lidech odvahu, dobro, skutečně to nejlepší". Jedině tak se totiž každý den naplní smysl Vánoc.