Švýcarská univerzita pozastavila činnost duchovního Ruské pravoslavné církve v zahraničí ve funkci profesora kvůli jeho „mlčení“ ohledně války na Ukrajině.
Mariano Delgado, děkan teologické fakulty univerzity ve Fribourgu, 8. března oznámil, že funkce metropolity Hilariona byla až do odvolání pozastavena. Delgado uvedl, že je zklamán tím, že se předseda Oddělení pro vnější církevní vztahy moskevského patriarchátu „není schopen postavit proti jasnému porušování mezinárodního práva ze strany Ruska“.
Podle děkana je „skandální“, že moskevský patriarcha Kirill, představitel ruské pravoslavné církve, označil ruskou válku proti Ukrajině za „metafyzický“ boj. „Zdá se, že metropolita Hilarion svým mlčením přejímá stanovisko svého patriarchy, a proto prohlašuji, že funkce řádného profesora, která mu byla udělena v roce 2011, je až do odvolání pozastavena,“ řekl Delgado.
Fribourgská univerzita, veřejná univerzita v západním Švýcarsku, má svou historii sahající až do roku 1580, kdy jezuitský učenec svatý Petr Canisius založil ve městě Fribourg chlapeckou školu. Její teologická fakulta je největší ve Švýcarsku, a přestože je začleněna do státní univerzity, je podporována dominikánským řádem a Švýcarskou katolickou biskupskou konferencí.
Metropolita Hilarion, teolog, církevní historik a hudební skladatel, je jednou z nejvýznamnějších osobností Ruské pravoslavné církve, autokefální východní pravoslavné církve s odhadovaným počtem 150 milionů členů, což představuje více než polovinu pravoslavných křesťanů na světě.
V lednovém rozhovoru před zahájením plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu se vyjádřil proti válce s odkazem na oběti předchozích konfliktů. „Nejprve si uvědomme, za jakou cenu Rusko tyto války vyhrálo. Cenou byly miliony životů. Za druhé si připomeňme, že každá válka přináší lidem nevyčíslitelné katastrofy. Musíme si také uvědomit, že výsledek každé války je nepředvídatelný. Můžeme předpokládat, že Rusko vyhrálo první světovou válku? Připomeňme si nadšení, s nímž do ní vstoupilo Rusko, s jakými vlasteneckými pocity vstupovalo ruské impérium do této války. Dokázal by si tehdy někdo představit, že se Rusko do tří let zhroutí? Ze všech těchto důvodů jsem hluboce přesvědčen, že válka není metodou řešení nahromaděných politických problémů,“ řekl.
Delgado uvedl, že 3. března napsal metropolitovi Hilarionovi, že od něj očekává, že „využije svého církevního a politického vlivu“, aby odsoudil invazi, vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina ke stažení vojsk a „veřejně a jednoznačně se zavázal k řešení konfliktu na základě dialogu, mezinárodního práva a lidských práv“.
Děkan uvedl, že metropolita Hilarion odpověděl ještě téhož dne a zdůraznil, že on a jeho církev se angažují v humanitární činnosti související s konfliktem na Ukrajině a dělají vše pro to, aby pomohli potřebným a konflikt ukončili. „Protože to však není v souladu s tím, co od něj fakulta v tuto chvíli očekává, metropolita považuje za vhodné pozastavit svou funkci řádného profesora a zároveň mně osobně i fakultě poděkoval za dlouholetou plodnou spolupráci,“ uvedl Delgado.
Katoličtí biskupové z celé Evropy mezitím vyzvali patriarchu Kirilla, aby usiloval o ukončení války. Patří mezi ně kardinál Jean-Claude Hollerich, předseda Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE), irští biskupové, polský arcibiskup Stanisław Gądecki a německý kardinál Reinhard Marx.
Překlad: Kateřina Odvodyová