Moldavské a rumunské diecéze se snaží chránit uprchlíky z Ukrajiny před obchodníky s lidmi, kteří se již pohybují po celnicích a hledají svobodné ženy. Církev spolupracuje s místními institucemi na prevenci tohoto obchodování.
Nad tragédií na Ukrajině se nyní vznáší stín obchodování s lidmi. Většinu ze tří milionů uprchlíků tvoří osamělé ženy s dětmi. Patrné je to v moldavské Palance i v rumunském Sighetu a Siretu, na hraničních přechodech, kam denně přicházejí tisíce lidí prchajících před válkou. Diecéze v této oblasti vytvářejí pracovní skupiny, které mají zabránit tomu, aby se tento hanebný obchod přidružil k válce rozpoutané Ruskem. Do Moldavska a Rumunska přichází denně v průměru nejméně 12 000 až 15 000 lidí a bohužel se už objevili i obchodníci s lidmi.
Žena ve věku 20-25 let, která je sama s dítětem, zoufalá, protože neví, jaká je její budoucnost, ale také přítomnost, riskuje, že se stane snadnou kořistí obchodníků s lidmi. Cesare Lodeserto, biskupský vikář v moldavském Kišiněvě, nám řekl: „Je to každodenní realita. Na tento jev si musíme dávat pozor, abychom přijímání uprchlíků příliš nezjednodušili. Potřebujeme cílené a chráněné přijetí uprchlíků ve všech jejich potřebách. Strukturu, kterou jsme vytvořili, vedou dva kněží, z nichž jeden mluví rusky, aby byl zajištěn ještě přímější přístup, a navíc je přítomen psycholog a mediátor. Jsou to lidé, kteří uprchlíky doprovázejí ve všech jejich nárocích, mluvíme s nimi o dokladech a cestování“.
Vikář Lodeserto říká, že existují důkazy o překupnících na místě, důkazy potvrzené různými mezinárodními orgány. V celé Evropě bylo v roce 2018 zaznamenáno nejméně 26 000 obětí obchodování s lidmi. „Mluvíme tedy o riziku groomingu žen a nezletilých, nezletilých bez doprovodu. V současné době je zde v Moldavsku 120 tisíc uprchlíků. Byly zaznamenány případy žen, které byly osloveny, jsou zde italské a evropské subjekty a my se tomu všemu snažíme bránit zejména prostřednictvím informací - zdůrazňuje Lodeserto. Místní úřady se snaží omezit počet uprchlíků v zemi, která je velmi chudá a bojí se, že bude kdykoli napadena“, vysvětluje moldavský kněz.
Nebezpečí obchodování s lidmi potvrzují i rumunské diecéze. Od samého začátku jsme se snažili registrovat lidi, kteří přišli do našich struktur, mám na mysli farnost Sighet, říká don Iacob Iosif, ředitel Charity v Jasech. „Naše charitní síť situaci monitoruje, abychom měli jasnou představu o cestě těch, kteří se rozhodnou zůstat, nebo opustit Rumunsko a odejít do jiných evropských zemí. Musíme být pozorní ke všem, kdo přicházejí a odcházejí přes celnice, k těm, kdo se ve zmatku na těchto místech snaží zachytit nejslabší subjekty. Neustále však probíhají také jednání se státními orgány. Naši zaměstnanci se těchto schůzek účastní, aby situaci vyřešili“.
Oradea na severu Rumunska je od hlavního proudu uprchlíků trochu dál. Biskup Virgil Bercea však jasně říká, že pouze široké přijetí může rozptýlit riziko obchodníků s lidmi. „Některé rodiny, které zde zůstaly, se již zúčastnily nedělních mší. A to je důležité, protože jsem požádal kněze, aby se při denních i nedělních mších modlili za ukončení války, za mír na Ukrajině i ve světě“, zdůrazňuje rumunský biskup. „Setkal jsem se s lidmi z Ukrajiny, kteří plakali a děkovali mi, protože slyšeli, několikrát během mše zmíněnou, jejich sužovanou zemi, a pak jsem si uvědomil, že modlitba a duchovní blízkost jsou zásadní. Ve skutečnosti nestačí dát těmto lidem jen kousek chleba nebo sklenici vody, ale je nezbytné dát jim také naději“, uzavírá biskup rumunské Oradey.
(jag)