Ve snaze poskytnout kvalitní vzdělání a zázemí pro žáky i učitele zdejší církevní základní školy Salvátor se valašskomeziříčská farnost pustila do ambiciózního projektu. Po letech úsilí a spolupráce se věřící v pátek 1. září 2023 sejdou při děkovné bohoslužbě a následnému otevření nové školní budovy.
„S přibývajícím počtem žáků se objevuje potřeba větších prostor. Současné třídy jsou rozměrově tak malé, že pojmou 22 žáků, v nouzi maximálně 24 žáků. To už jim ale neumožňuje pohyb o přestávkách, obtížně se také dodržují hygienické normy pro vzdálenost od tabule. Třídy jsou umístěny v půdní vestavbě se střešními okny, proto se koncem školního roku teploty pohybovaly přes 30° C, ale v zimě po ránu jen 14° C ,“ vysvětluje ředitel ZŠ Salvátor Hynek Mikušek, co vedlo k záměru sehnat pro vzdělávací instituci novou budovu. A zmíněné problémy stávajícího sídla nejsou jediné. „Také jsme si dosud od sousední školy museli pronajímat všechny odborné učebny: chemie, fyziky, tělocvičnu, kuchyňku, dílny. Chybí nám i prostor pro pomůcky, vyučujícím zase kabinet. Navíc přibývá žáků se speciálními vzdělávacími potřebami i s asistentem pedagoga, takže se běžně dva až tři dělili o jeden stůl ve sborovně. A čtvrtým významným důvodem je fakt, že je lepší být ve vlastním,“ popisuje Mikušek.
Prostory pro novou školu, která příští rok oslaví třicet let od založení, tak její personál i farníci hledali poprvé už před dvaceti lety, ovšem neúspěšně. „Až v roce 2019 nabídl Zlínský kraj ve veřejné obchodní soutěži k prodeji budovu bývalého stavebního učiliště v centru města. Naše farnost budovu zakoupila. Koupě a rekonstrukce stála přes 70 milionů Kč a získali jsme na to finance církevní, dotační, sponzorské, úvěrové a další. Podporu jsme také získali od města, ze sbírek, z beneficí, ze zapsaného spolku Šance pro naše děti, od nadačního fondu Teo via i jinde. Sama farnost přispěla cca 15 mil. Kč, ostatní jsou dotace, dary, půjčky a úvěry,“ vysvětluje člen ekonomické rady farnosti Ladislav Denk a pokračuje: „Budovu zakoupila farnost a do tohoto díla se zapojili všichni farníci a podporovatelé naší školy. Někteří pomáhali zkušenostmi, jiní radou nebo profesí, další modlitbou, fyzickou prací a jinými činnostmi. Peníze jsme sháněli úplně všichni. Když to shrnu, tak asi deset lidí se poslední rok a půl věnuje této problematice takřka denně, další desítky lidí pracují na jednotlivých úkolech.“
Jak ale dodává jeho kolega z farní ekonomické rady Miloš Skýpala, veškeré úsilí rozhodně stojí za to. „Z pohledu pastorace a živého společenství má církevní škola v našem městě a farnosti zcela zásadní význam. Je to prostředí, kde se nejen formují dobré vztahy mezi žáky, kantory i rodiči, ale kde se utvářejí vyrovnané osobnosti. Není výjimkou, že kamarádi z církevní školy jdou spolu studovat na vysokou školu, setkávají se ve farních společenstvích a máme i několik příběhů, kde přátelství ze školních lavic pokračuje společným životem v manželství,“ ohlíží se za uplynulými třiceti lety školy Skýpala a pokračuje: „V souvislosti s novou budovou a možností rozvoje kapacity se nyní chceme zaměřit na evangelizační možnosti školy a být otevření široké veřejnosti. Celý projekt je pro farnost nejen určitou zátěžovou zkouškou, ale i obrovskou příležitostí k rozvoji farního života na všech úrovních. Zároveň se připravují další etapy celého projektu, které budou zaměřeny na udržitelné hospodaření církve v našem městě a farnosti. Jsme tedy na počátku celého díla: jedna etapa končí, další nám začíná.“
Odměnou za dosavadní práci bude pro všechny farníky slavnostní setkání v pátek 1. září, kdy do Valašského Meziříčí přijede z Prahy arcibiskup Jan Graubner a v 15.00 bude ve farním kostele sloužit děkovnou mši svatou. Poté se účastníci odeberou k opravené budově, kde bude slavnostně přestřihnuta páska a poté proběhne požehnání školy.