V září se v Ostravě-Přívozu otevírá Škola modlitby

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace27. 8. 2024, 10.49

Rok modlitby se společenství charismatické obnovy z Ostravy-Přívozu rozhodlo pojmout jako výzvu k prohloubení modlitebního života. V září vstoupí do semináře Scala Paradisi (neboli Stupně k Ráji) a zvou také zájemce zvenčí.

image:Image 61/source/orig/60889_42050_0_2024-08-16vohlimg46vh19870.jpg
Vojtěch Hlávka / Člověk a Víra

Společenství se již 27 let schází každou středu ve farní kapli v Ostravě-Přívozu. V jádru středečních setkání je společná modlitba, členové společenství by ale rádi pronikli ještě hlouběji do osobní modlitby. „Je dobré, abychom se jako společenství ponořili ještě více do Písma,“ uvádí jedna ze členek Helena, podle níž byl inspirací právě Rok modlitby, který pro letošní rok vyhlásil papež František. Někteří členové společenství již seminář o modlitbě podle Scala Paradisi kdysi absolvovali a chtějí se k němu vrátit, protože mnohá témata jsou stále aktuální. Ať již se jedná o vytrvalost v modlitbě v době duchovní lenosti, vyprahlosti, či duchovního pokušení.

Když společenství nápad probralo s přívozským farářem P. Robertem Jasiulewiczem, OSPPE, rozhodli se seminář otevřít pro jakékoliv zájemce. Začátek semináře je naplánován na 18. září 2024 v 18 hod. ve farní kapli a jsou pozváni všichni, kdo se na cestu obnovy modlitby chtějí vydat. Setkávaní budou probíhat po osm týdnů každou středu v čase od 18 do cca 20 hodin.

Jednotlivá témata modlitebního semináře vycházejí ze spisu Scala Paradisi, který dal ve 12. století dohromady kartuziánský mnich br. Guigo. Předpokladem je zkušenost s modlitbou. Proto je ve škole nejdůležitější osobní, každodenní, tichá chvíle s Bohem. Texty k rozjímání budou z Bible, Katechismu katolické církve, knihy br. Guiga Scala Paradisi. Budou se dotýkat žízně po Bohu, modlitby ve Starém zákoně či způsobů modlitby v církvi. Účastníci budou do jednotlivých témat uvedeni společně a každý dostane příručku s texty, které ho kurzem provedou. Ve struktuře společných setkání nebude chybět modlitba chval, svědectví, vzájemné povzbuzení a možnost modlitby jeden za druhého.

Společenství charismatické obnovy v Přívozu vzniklo v roce 1997, kdy paulín P. Bogdan Stępień, OSPPE, uspořádal ve farnosti Seminář obnovy v Duchu Svatém. Řeholník pak společenství dlouho vedl. Po jeho odchodu na další působiště do Plzně se o společenství starají laici pod záštitou bratří paulínů. Společná setkání mají předem stanovený rytmus. První středě náleží zamyšlení nad Božím slovem. O týden později následuje vyučování, což může být připravený úryvek z církevních dokumentů, ze zajímavé knihy... Třetí středě v měsíci patři sdílení. Poslední středu v měsíci se společenství schází k tiché adoraci. Seznámit se se životem společenství teď může v rámci semináře Scala Paradisi úplně každý.

„Doufáme, že nám škola modlitby pomůže prostřednictvím Božího slova a svědectví tradice církve lépe si uvědomovat a prožívat celou šíři a celé bohatství daru modlitby,“ očekává společenství.

Redakčně upraveno

Život z víry

image:Image Dědictví otců
Dědictví otců Ester Pučálková
image:Image Boží Srdce je stále s vámi a neopouští vás!
Boží Srdce je stále s vámi a neopouští vás! Michal Altrichter
image:Image Laudate Deum