Více než 100 000 lidí se v pátek sešlo ve Washingtonu na 50. ročníku Pochodu pro život. Jednalo se o první takové shromáždění v USA od přelomového loňského zrušení soudního rozhodnutí v tzv. případu Roe versus Wade z roku 1973. Tento zákon původně zjednodušoval přístup k umělému potratu v celé federaci. Každoroční pořádání Pochodu pro život bylo právě reakcí na něj.
Jelikož Nejvyšší soud USA loni padesát let starý výnos zrušil, čímž vrátil potratovou politiku do gesce jednotlivých států, označili organizátoři letošního Pochodu pro život tento ročník za začátek "nové éry". Jeho téma tak tentokrát znělo "Další kroky" a byly vytyčeny budoucí cíle hnutí pro život v zemi. Zvláštní důraz položili pořadatelé na potřebu pokračovat v práci na takové legislativě na úrovni federální i jednotlivých států, která by chránila ty nejzranitelnější.
Mezi asi desítkou řečníků byl i herec Jonathan Roumie známý svou rolí Ježíše v seriálu Vyvolení. Vyslovil se pro "kulturu pro život" a hovořil o "duchovním boji", který se v USA i na celém světě stále vede kvůli potratům. Křesťané by měli brát svou víru vážně i tváří v tvář opozici ze strany popkultury a médií, řekl. "Stejně jako je skutečný Bůh, je skutečný i Satan. Nutí vás pochybovat, i když v srdci víte, že děláte správnou věc. Chce, abychom věřili, že potraty nejsou zlé," upozornil Roumie. Důležité podle něj je být pevně zakotveni ve víře v Boha a milovat i ty, jejichž názory se neshodují s našimi. "Nebojte se! Plavte proti proudu! Zvolte si život!" vyzval.
Tématem byly také potratové zákony v USA. Prokurátorka Lynn Fitchová, která se podílela na zrušení celostátního zákona Roe versus Wade, zdůraznila, že je třeba pokračovat v obhajobě ochrany života. Nový šéf republikánů v Kongresu Steve Scalise označil konec Roe versus Wade za "první vyhranou bitvu". Díky nové většině v Kongresu se podle něj nedávno na 80. pokus konečně podařilo schválit zákon, který vyžaduje lékařskou péči pro děti, které po potratu přežijí mimo dělohu. Tento návrh však s velkou pravděpodobností neprojde Senátem, kde mají nyní většinu demokraté.
Velkou pozornost vzbudil projev Italky Gianny Emanuely Molly, dcery Gianny Beretty Molly, která byla v roce 2004 svatořečena. Tato dětská lékařka zemřela v roce 1962, když odmítla podstoupit potrat své počaté dcery a obětovala tak vlastní život za její. "Děkuji svým rodičům za dar života. Nebyla bych tu s vámi, kdyby mě někdo tolik nemiloval," řekla účastníkům Gianna E. Molla. Promluvila také žena s Downovým syndromem Casey Gunningová, která zdůraznila: "Miluji svůj život. Mám Downův syndrom. Ale to mě nedefinuje. Jsem definována Bohem."
V předvečer pochodu se ve washingtonské bazilice P. Marie Neposkvrněné konala celonoční modlitební vigilie. Zahájila ji mše s 9 000 účastníky, již celebrovali kardinálové Sean Patrick O'Malley z Bostonu a Wilton Gregory z Washingtonu spolu s předsedou Americké biskupské konference arcibiskupem Timothy Brogliem a dalšími jejími členy. Přítomný byl také apoštolský nuncius v USA arcibiskup Christophe Pierre, který přítomné ujistil o tom, že papež František jejich úsilí plně podporuje.
Zdroj: Kathpress