Více než 10 000 umělců a kulturních osobností z celého světa se sejde 15. února v Římě na Jubileu umělců a světa kultury, které je součástí Jubilea naděje. Akce, která zdůrazňuje roli umění a kultury v proměně společnosti, přinese také silnou připomínku solidarity s vězni.
Prefekt Dikasteria pro kulturu a vzdělávání, kardinál José Tolentino de Mendonça, zdůraznil, že tato událost si klade za cíl podtrhnout význam umění a kultury jako nástrojů proměny a dialogu. Součástí programu bude také mezinárodní setkání odborníků na kulturu a umění, během nějž bude podepsán vzdělávací manifest o předávání kulturního dědictví náboženství.
Jednou z nejočekávanějších akcí jubilejního programu bude zahájení výstavy děl čínského umělce Yan Pei-Minga, který portrétoval vězně v římské věznici Regina Coeli. Tato výstava se stala symbolem zviditelnění a důstojnosti vězeňské komunity a odkazuje na papežovu snahu věnovat vězňům zvláštní pozornost v rámci Jubilejního roku.
V důsledku hospitalizace papeže Františka mši svaté u příležitosti Jubilea umělců a světa kultury v neděli 16. února bude předsedat kardinál José Tolentino de Mendonça, prefekt Dikasteria pro kulturu a vzdělávání, setkání papeže s umělci, které bylo naplánováno na pondělí 17. února, se ruší.
Po zahájení Jubilea naděje otevřel papež František 26. prosince Svatou bránu ve věznici Rebibbia, čímž symbolicky zahrnul vězně do tohoto roku milosti a odpuštění. Tradice Svaté brány se týká pouze čtyř hlavních papežských bazilik, avšak papež jejich otevření rozšířil právě do prostředí věznic.
V rámci Jubilea byla podepsána dohoda mezi Vatikánem a italskou vládou, která podporuje nové formy reintegrace vězňů do společnosti. Díla Yan Pei-Minga budou promítána na fasádu věznice jako symbol naděje a uznání důstojnosti vězňů.
Zdroj: Aciprensa, redakčně upraveno