V úterý 9. ledna večer se v Římě uskutečnila zádušní mše u příležitosti prvního výročí úmrtí australského kardinála George Pella. Kaple v Domus Australia byla při mši, kterou celebroval kardinál Gerhard Müller, zaplněna do posledního místa. Přítomni byli četní kardinálové a biskupové, řada kněží z Říma, velvyslanci při Svatém stolci a věřící z Říma i ze zahraničí.
P. Joseph Hamilton, Pellův bývalý sekretář, v rozhovoru pro katolickou televizi EWTN uvedl, že kardinál byl v Římě velmi oblíben a jeho odchod byl nečekaný. “Tato krásná mše svatá, která připomíná jeho život, snad přinese útěchu všem, kteří za kardinála v posledním roce truchlili," dodal Hamilton v rozhovoru.
Kardinál Pell zemřel ve věku 81 let 10. ledna 2023 poté, co několik dní předtím v římské nemocnici Salvator Mundi utrpěl zástavu srdce po plánované výměně kyčelního kloubu. Předtím působil jako arcibiskup v Sydney a Melbourne, než ho papež František v roce 2014 jmenoval do čela vatikánského sekretariátu pro ekonomiku, čímž se stal nejvýše postaveným australským duchovním.
Během homilie se Gerhard Müller zamýšlel nad dlouhým životem zesnulého kardinála a poznamenal, že byl spolu s papežem Benediktem, který zemřel o necelé dva týdny dříve, vzorem opravdové víry. Müller vzpomínal na jeho mladý život, kdy projevil mimořádné sportovní schopnosti i vysoký intelekt, což mu mohlo přinést skvělou kariéru, které se však zřekl a rozhodl se následovat Kristovo volání ke kněžské službě. Bývalý sekretář vzpomínal i na svůj osobní vztah s kardinálem Pellem a vyzdvihl jeho postoj k manželství a rodině v Kristově duchu.
Kardinál Müller se rovněž dotkl nejtemnější kapitoly Pellova života, kdy byl 11. prosince 2018 odsouzen na základě pěti obvinění ze sexuálního zneužívání v době, kdy koncem 90. let působil jako arcibiskup v Melbourne. Poté, co si odseděl čtyři sta čtyři dny v samovazbě, australský nejvyšší soud v dubnu 2020 na základě důvodných pochybností odvolacího řízení rozsudky jednomyslně zrušil. "Byl pronásledován davem a stal se obětí justice protikatolických agitátorů v médiích a policejním aparátu," poznamenal Müller k očerňování zesnulého kardinála.
Pomocný biskup Richard Umbers z arcidiecéze Sydney po mši svaté hovořil s televizí EWTN a uvedl, že tento večer byl příležitostí připomenout si výročí muže, který byl osobností církve a zároveň je to ocenění velmi důležité osobnosti pro Austrálii. "Pellův odkaz se netýká jen jeho teologického rozhledu nebo reforem financí Vatikánu, ale je nejlépe vidět v oživení církve v Sydney, Byl to velký muž s jasnou vizí a jeho vliv je v Sydney viditelný, protože tady za posledních dvacet let vzrostl počet mladých katolíků. Výrazně také oživil prostředí univerzitních kaplanů. Kardinál Pell do této oblasti hodně investoval a velmi se zajímal o novou generaci mladých duchovních," dodal Umbers.
Podle P. Hamiltona je jedním z charakteristických rysů Pellova odkazu jeho příklad síly a jednoty v církvi, která prochází obdobím poznamenaným rozdělením a zmítá se v krizích. "Jsme jedna katolická církev, máme jednu víru a jednoho papeže. Když držíme pohromadě, jsme silní, pokud se rozdělíme, slábneme. V tom spočívá jeho poselství církvi, které hrdě sloužil a na kterou byl pyšný. Zanechal nám velký a příkladný odkaz," uzavřel Pellův bývalý sekretář.
Zdroj: CNA