Dívka s Downovým syndromem, která sní o tom, že se stane akrobatkou, je motivem španělského animovaného filmu s názvem Valentina, jehož hlavní hrdinku v italské verzi namluvila Alice Gennaro, první dětská dabérka s Downovým syndromem. Celovečerní film byl včera, v úterý 20. března, uveden v Římě v kině Casa del Cinema a ode dneška bude promítán v mnoha italských kinech.
Tato iniciativa přichází společně se Světovým dnem Downova syndromu, který se jako každý rok slaví 21. března. Byl vyhlášen v roce 2012 Valným shromážděním OSN. Letos jeho moto zmí "Stop stereotypům“.
Genetická porucha trizomie 21 je jednou z nejrozšířenějších příčin mentálního postižení na světě. Na celém světě takových osob žije nejméně 5,4 milionu. Předsudky, které obklopují lidi s Downovým syndromem, se bortí díky životu mnoha mladých lidí, jako je Alice, která si dabingem filmu doplnila další zkušenost do svého dlouhého programu aktivit a zájmů, jako je například kurz reklamního grafika.
Španělský film Valentina přichází do Itálie díky adaptaci realizované ve spolupráci s Italskou asociací osob s Downovým syndromem (AIPD). Předseda AIPD Gianfranco Salbini vysvětluje, že cílem filmu je změnit předsudky, které se omezují na vnímání těchto lidí pouze jako nositelů syndromu, na kompletní pohled na člověka s jeho představami, nadějemi, touhami, schopnostmi a slabostmi. "Alice se dokonale vžila do role Valentiny, postavy, která ze všech sil bojuje za uskutečnění svého snu. Lidé s Downovým syndromem dnes mohou prostřednictvím pracovního uplatnění, bohatých zájmů a také skutečných sociálních vztahů prokázat, že mohou žít plnohodnotný a nezávislý život. Stále pracujeme na lepší komunikaci, abychom překonali stereotypy a předsudky.“
Navzdory pokroku však v mnoha zemích světa "kultura odmítání", kterou papež František při několika příležitostech odsoudil, podporuje procesy vyloučení lidí s Downovým syndromem ze společnosti a života. Příklad, který nabízejí rodiny a lidé s Downovým syndromem, kteří jsou členy AIPD, mohou povzbudit mnoho párů, které vychovávají - nebo budou vychovávat - dítě s Downovým syndromem. "Chceme nabídnout svědectví a věřím, že se nám podařilo ukázat, že člověk s Downovým syndromem v rodině může přinést obrovské hodnoty, které se pak přenášejí do společenského kontextu. Chceme být vzorem pro mnoho zemí, kde existuje zkreslený a utilitární pohled na tyto lidi," dodává předseda AIPD Sabini.
Zdroj: Vatican News, italská sekce