Správa baziliky Panny Marie Větší v Římě představila náhrobek papeže Františka. Jeho tělo bude v tomto mariánském chrámu uloženo k věčnému odpočinku po pohřebních obřadech v sobotu 26. dubna.
Náhrobek, zhotovený z mramoru ligurského původu, ponese nápis FRANCISCUS a reliéf pektorálního kříže. Ten je reprodukcí papežova kříže, který nosil po celý svůj pontifikát. Zobrazuje Dobrého pastýře, jenž na ramenou nese ztracenou ovci – obraz milosrdenství, blízkosti a služby, které byly charakteristickými rysy Františkova působení ve vedení církve. Tato jednoduchost a symbolika byly výslovným přáním papeže Františka, což vyjádřil i ve své duchovní závěti. V souladu s jeho přáním být pohřben „v zemi“, nad úrovní podlahy bude patrný pouze samotný náhrobní kámen.
Jak uvedl kardinál Rolandas Makrickas, arcikněz-koadjutor této baziliky, Svatý otec si přál být pochován v hrobce z kamene pocházejícího z Ligurie – kraje, odkud pocházeli jeho prarodiče z matčiny strany. Hrobka byla připravena ve výklenku boční lodi, mezi paulánskou kaplí Salus Populi Romani a kaplí Sforza, v těsné blízkosti oltáře sv. Františka.
K milostnému obrazu Panny Marie s titulem Spása římského lidu (Salus Populi Romani) choval papež František hlubokou úctu po celý svůj pontifikát. Pravidelně se u ikony modlil před každou apoštolskou cestou i po návratu, aby Matce Boží svěřil záležitosti církve. Naposledy tak učinil na začátku letošního Svatého týdne.
Hrob papeže Františka bude pro veřejnost přístupný od neděle 27. dubna.
Zdroj: Vatican News, anglická sekce