V kryptě baziliky svatého Bartoloměje na Tiberském ostrově, jež svatý Jan Pavel II. symbolicky zamýšlel věnovat křesťanům, kteří zemřeli pro svou víru ve 20. století, jsou veřejně vystaveny desítky relikvií a předmětů mučedníků z pěti kontinentů. Novou expozici vytvořila komunita Sant´Egidio s finanční podporou chicagské arcidiecéze.
Ornát arcibiskupa Óscara Romera, zavražděného v San Salvadoru v roce 1980, a štola dona Pina Puglisiho, italského kněze zabitého mafií v Palermu roku 1993. Modlitební kniha Maxmiliána Kolbeho, který zemřel v Auschwitz, či nářadí, s jehož pomocí Charles de Foucauld vybudoval svou poustevnu na Sahaře, ale také breviář otce Jacquese Hamela zabitého džihádisty ve Francii v roce 2016 a liturgické předměty chaldejského arcibiskupa Bulose Faraje Rahho a chaldejského kněze Ragheeda Azize Ghanniho, které v Mosulu zabil Islámský stát. To jsou některé z relikvií a osobních předmětů ze všech kontinentů vystavených v Památníku nových mučedníků, který byl včera z iniciativy komunity Sant'Egidio slavnostně otevřen v Římě v bazilice sv. Bartoloměje na Tiberském ostrově.
Po jubileu roku 2000 si svatý Jan Pavel II. přál, aby se tato bazilika stala místem památky mučedníků 20. století, především obětí nacistické a komunistické totality. V průběhu let byly stovky relikvií darovány a vystaveny v kaplích kostela a nyní, po restaurátorských a přípravných pracích, byl otevřen nový výstavní prostor v kryptě baziliky, v místě, kde se ve starém Římě nacházel chrám a studna zasvěcená bohu lékařství Aeskulapovi. Desítky předmětů a svědectví uspořádaných podle zeměpisných kritérií ukazují, jak na všech místech světa i dnes lidé riskují život pro víru v Krista. Bazilika s novým památníkem je denně přístupná od 9.30 do 17. 30 s výjimkou dvouhodinové siesty (13.30-15.30).