U příležitosti svátku sv. Václava, hlavního patrona České země, Dne české státnosti pořádá Hnutí duchovní obnovy národa ve spolupráci s Kolegiátní kapitulou sv. Kosmy a Damiána ve Staré Boleslavi a Arcibiskupstvím pražským „Svatováclavské putování Prahou s Palladiem Země české“. Uskuteční se v Praze 27. září 2024 se záměrem, aby se touto poutí a uctěním hlavního patrona sv. Václava a světců a mučedníků rozšířila oslava na posvátná místa města Prahy.
„Procesí a žehnání Palladiem se zastaveními v chrámech a na společensky významných místech je upraveno tak, aby na významných místech spojených s českou státností v místech státních institucí byly pronášeny modlitby a požehnání představitelům státu na všech stupních: Pražský hrad – prezidentu ČR, poslanecká sněmovna na Malé Straně – zastupitelům Parlamentu ČR, magistrát – zastupitelům města Prahy a Václavské nám. u sochy sv. Václava – českému národu,“ říká iniciátor akce P. Jiří Koníček, předseda Hnutí duchovní obnovy národa.
Svatováclavské putování bude zahájeno v pátek 27. září ve 13.00 mší svatou, kterou bude slavit apoštolský nuncius arcibiskup Jude Thaddeus Okolo ve svatojiřské bazilice u hrobu sv. Ludmily na Pražském hradě. Potom vyjde procesí do kostela Všech svatých ke hrobu sv. Prokopa. Pokračovat bude do svatovítské katedrály se zastavením u Zlaté brány, kde bude modlitba za prezidenta, pak průvod prochází katedrálou se zastavením u hrobu světců a panovníků do svatováclavské kaple. Ve svatováclavské kapli se koná modlitba ke sv. Václavovi.
Procesí vychází z Pražského hradu před Arcibiskupský palác, kde poutníky pozdraví arcibiskup Jan Graubner a požehná Palladiem městě Praze i české zemi. Po požehnání procesí pokračuje na Malostranské nám. k zastavení a modlitbě za Parlament ČR a dále do kostela Panny Marie Vítězné na Malé Straně k pobožnosti a uctění Pražského Jezulátka. Pokračuje po Karlově mostě se zastavením u sv. Jana Nepomuckého do kostela sv. Františka, kláštera Rytířského řádu křížovníků, k pobožnosti a uctění sv. Anežky. Procesí pak pokračuje do kaple Staroměstské radnice k modlitbám za zastupitele Prahy a pak po zastavení a modlitbě u obnoveného mariánského sloupu do kostela Matky Boží před Týnem na Staroměstském náměstí k modlitbě a uctění Panny Marie Rynecké – Palladia města Prahy. Pokračuje pak k soše sv. Václava na Václavské náměstí, kde bude zakončeno modlitbou za národ a požehnáním českému národu Palladiem země České.
Putováním a modlitbami na posvátných církevních a společensky významných místech je vyjádřena starost a zodpovědnost věřících za uchování duchovních tradic a rozvíjení křesťanských hodnot, na kterých byla budována česká státnost a které jsou předpokladem k pokojnému soužití a spolupráci všech občanů bez rozdílu vyznání a přesvědčení k vytváření společného dobra, k rozvoji vlasti a národa.
Plakát s podrobným rozpisem průvodu lze najít zde.