V Praze dnes začne setkání představitelů katolické církve z celé Evropy. V hlavním městě ČR se uskuteční kontinentální shromáždění Synody o synodalitě 2021 až 2024, kterou vyhlásil v roce 2021 papež František a která má přinést podněty k dalšímu organizování katolické církve či změnám v ní. V hotelu Pyramida se na jednání sejde 200 účastníků z celé Evropy, z toho 156 osob budou tvořit delegáti z 39 biskupských konferencí.
Synoda je označení pro různá shromáždění představitelů křesťanských církví, původně znamená společné putování. Synodální cesta či proces vyhlášené Františkem má obsahovat setkávání, naslouchání a rozlišování o společné budoucnosti věřících. Po vyhlášení synody uvedla Rada kardinálů, tedy poradní sbor papeže, že synoda má v církvi "překonat rozkolnictví a dílčí zájmy".
Nejprve se konala na úrovni místních církví, nyní postoupila na kontinentální úroveň a vyvrcholí říjnovým zasedáním biskupů ve Vatikánu. Účastníci kontinentálního setkání v Praze mají nyní předložit návrhy, jak by se v budoucnu mohli všichni věřící spolu s biskupy podílet na rozhodování v církvi.
Každá biskupská konference představí výsledky synodálního procesu ve své zemi. Delegáti budou rozděleni do menších pracovních skupin. Ve čtvrtek 9. února se předpokládá diskuse nad finální podobou dokumentu této synodální fáze, v Praze zřejmě ale zveřejněn nebude.
Při Evropském synodálním setkání se v pražské katedrále svatého Víta uskuteční 8. února slavnostní bohoslužba za účasti delegátů z celé Evropy. Mši bude předsedat sekretář Synody kardinál Mario Grech, spolu s ním ji budou sloužit předsedové evropských biskupských konferencí. Mše je otevřená pro veřejnost.