Španělská královna Isabela Kastilská, známá také jako katolická panovnice, zemřela 26. listopadu 1504. O více než pět set let později se na její památku sloužilo přes 133 mší jako poděkování za její odkaz a také na podporu její kanonizace.
Sdružení Enraizados en Cristo y en la Sociedad (Zakořenění v Kristu a ve společnosti) již několik let vede aktivitu na podporu úcty ke královně Kastilie, kterou katolická církev jmenovala služebnicí Boží. Letos bylo na tento úmysl slouženo 133 mší, většina z nich ve Španělsku, ale také v Argentině, Mexiku, Venezuele a Spojených státech.
Kampaň se připojuje k obnovení činnosti komise na podporu kanonizace královny. Diecézní fáze, která začala v roce 1958 v arcidiecézi Valladolid, byla ukončena v roce 1972. Historické "positio" (formální spis s argumenty pro kanonizaci), které bylo předáno do Říma, bylo v roce 1990 schváleno jako autentické, úplné a vhodné pro posouzení ctností a pověsti svatosti panovnice, manželky krále Ferdinanda Aragonského, a jednomyslně schváleno konzultanty historické sekce Dikasteria pro blahořečení a svatořečení, jak je podrobně uvedeno na webu komise pro kanonizaci královny.
V roce 1993 požádala Španělská biskupská konference papeže Jana Pavla II. o urychlení řízení. Vatikánský státní sekretariát odpověděl, že vzhledem k blíže nespecifikovaným okolnostem je rozumné poskytnout přiměřenou dobu na studium a rozmyšlení. Následně, v roce 1997 i v roce 2001, byly tyto žádosti obnoveny. Stanovisko vatikánské teologické komise je nezbytné k tomu, aby královna mohla být prohlášena za ctihodnou, což předchází jejímu prohlášení za blahoslavenou.
Arcibiskup z Valladolidu, Luis Argüello, vysvětlil své pastorační rozhodnutí obnovit proces kanonizace královny Isabely ve Španělsku i v Latinské Americe v článku, který byl v lednu zveřejněn na webových stránkách arcidiecéze. Mimo jiné upozornil na úspěch publikace z mezinárodního sympozia "Alžběta katolická a evangelizace Ameriky", která se nyní dočkala druhého vydání.
O urychlené oficiální uznání svatosti katolické královny, jejíž ostatky jsou uloženy v granadské katedrále, se zasadil také granadský arcibiskup José María Gil Tamayo. "Královna vždy vycházela vstříc chudým, hájila jejich práva a žila velmi skromným životem. Dobročinnost byla v této ženě stále přítomna," vysvětlil.
Arcibiskup Gil Tamayo rovněž připomněl zásluhu královny Isabely, z křesťanského hlediska velký evangelizační čin v dějinách církve, zvěstování Krista původním obyvatelům Ameriky. “Bez této ženy by to nebylo možné," zdůraznil granadský arcibiskup.
Sdružení Zakořeněni v Kristu a ve společnosti také vede kampaň, v níž se věřící hlásí ke své oddanosti Izabele Kastilské, kterou považují za příklad ženy, manželky a matky, jež se angažovala i ve státních záležitostech.
Zdroj: CNA