V Olomouci bude možné uctít ostatky sv. Tomáše Akvinského

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Olomoucká arcidiecéze
Datum publikace26. 10. 2024, 15.08

V souvislosti s výročím 750 let od smrti sv. Tomáše Akvinského putují po České republice od 19. října relikvie jeho lebky. Od 28. října budou po tři dny taktéž v Olomouci.

image:Image 64/source/orig/63793_45004_0_2024-10-28-akvinsky-olomouc.jpg

Mimořádná příležitost se naskýtá věřícím a ctitelům „Andělského učitele“, jak se sv. Tomáši Akvinskému také přezdívá. Letos v březnu uplynulo 750 let od jeho smrti cestou na II. lyonský koncil. Jako připomínka této naprosto výjimečné osobnosti a jednoho z největších světců v dějinách Církve svaté má posloužit putování Tomášovy lebky po České republice.

Po novodvorském opatství, Plzni, Českých Budějovicích a Praze zavítá v pondělí 28. října i do Olomouce, kde v tamním dominikánském klášteře bude vystavena po tři dny k uctění věřícími. Součástí třídenního programu bude i mše svatá sloužená 29. října v 18.00 arcibiskupem Josefem Nuzíkem, po níž následuje přednáška doc. Petra Dvořáka „Analogická řeč podle sv. Tomáše“ (Jak hovořit o Bohu?).

Po řadě zemí se velevzácná relikvie dostala v říjnu i do České republiky. Podle některých zdrojů je to letos poprvé od roku 1369, co Tomášova lebka opustila Tolouse, kde je světec pohřben...

Více o průběhu akcí se dočtete zde.

Maria a svatí

image:Image Naše světla