V tyto dny vzpomínají premonstráti v Nové Říši na smutnou událost, kdy bylo před 80 lety v koncentračním táboře umučeno pět jejich bratří.
Gestapo 29. května 1942 obsadilo klášter a 11 řeholníků v čele s opatem Pavlem Součkem odvleklo do brněnských Kounicových kolejí. K nim přibrali ještě jejich spolubratra, tehdy kaplana v Brně – Židenicích. Před Vánocemi tři novice propustili domů a devět jich poslali 16. ledna 1943 do koncentračního tábora v Osvětimi. To se odehrálo na základě udání, že v klášteře je nepřátelský duch vůči Německé říši, vládne zde české smýšlení a řeholníci poslouchají cizí rozhlas.
V Osvětimi byl 18. ledna, hned po příjezdu, usmrcen jedovatou injekcí ThDr. Norbert František Hrachovský, magistr noviců. Novoříšský farář Zikmund Jindřich Záběhlický zahynul v plynové komoře 20. ledna, stejně jako 27. ledna převor Vavřinec Jan Novotný. 28. ledna pak zemřel na infekci opat Pavel Jan Souček. Nejmladší, jednatřicetiletý, kaplan v Židenicích Siard František Nevrkla zemřel pravděpodobně v plynové komoře nebo byl ubit v Osvětimi 25. února. Čtyři další bratři byli zařazeni k pracovní skupině a podařilo se jim dostat do Buchenwaldu, kde se dočkali osvobození.
Po návratu jich ovšem za několik málo roků čekaly soudy a komunistické vězení. Znovu byli odsouzení a uvěznění: nový novoříšský opat Augustin Antonín Machalka dostal 25 let a o něco později byl odsouzen i Heřman Josef Tyl, převor kláštera v Teplé. Oba prošli Osvětimí i Buchenwaldem.
Umučení bratři jsou kandidáti na blahořečení. Každoročně jsou v Nové Říši vzpomínáni jak při výročí jejich úmrtí, tak zatčení a deportace z kláštera 29. května.