V Jeruzalémě bude umístěna monumentální socha Ježíše Krista

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace6. 6. 2024, 11.02

Během své květnové návštěvy Verony papež František posvětil sochu Zmrtvýchvstalého Krista, umělecké dílo, které vzniklo na základě vize P. Ibrahima Faltase, vikáře Kustodie Svaté země. Socha, která má být vztyčena v srdci jeruzalémského Starého města, bude symbolizovat odpuštění a přijetí druhých jako prostředek k budování mostů smíření a lásky a stane se jednou z nejvýznamnějších jeruzalémských památek.

image:Image 58/source/orig/57732_a-estatua-se-erigira-en-lo-alto-del-centro-de-la-capital-de-la-resurreccion-en-la-ciudad-vieja-de-jerusalen-01.png
Foto: Holy Land Foundation

Socha je vyrobena z materiálu, který reaguje na sluneční světlo a její vzhled se tak v průběhu dne proměňuje. Barvy se mění ráno, odpoledne a večer podle polohy slunce. Tento dynamický prvek má zachycovat krásu oblohy i přírody. P. Ibrahim Faltas vyjádřil naděje, které do sochy vkládá: „Doufáme, že tento monument bude odrážet realitu Svaté země, její rozmanitost a skutečnost, ve které žijeme navzdory všem obtížím a výzvám. Měl by ztělesňovat ducha lásky, míru, tolerance, spravedlnosti a bratrství a vymýtit ducha pomsty, žárlivosti, závisti a nenávisti.“

Během papežovy návštěvy veronský biskup Domenico Pompili upozornil na význam sochy: „Dar sochy Ježíše objímajícího lidstvo má být znamením naděje, která začíná ve Veroně a zasahuje Svatou zemi a v širším slova smyslu celý svět. Slouží jako protipól nevyhnutelnosti války a vzývá mír, který lze budovat s přispěním každého z nás.“ Socha začala vznikat přibližně před osmnácti měsíci pod vedením italského sochaře Alessandra Mutta. Prvotní návrhy a skici schválila františkánská kustodie Svaté země. Roberto Brizio, koordinátor projektu, vysvětlil vývoj rozměrů sochy: „Začali jsme s pěti metry, pak jsme je navýšili na sedm, pak na osm, devět a nakonec na deset metrů. Socha je složena z oceli a bronzu a váží přibližně 4 400 kilogramů. Představuje lidstvo, které obklopuje Krista, když stoupá k nebi.“ P. Ibrahim Faltas na závěr přednesl poselství o univerzálním bratrství: „Všichni toužíme dosáhnout nebe, ale toho dosáhneme svými skutky lásky, spravedlnosti, tolerance a míru. Přijímání těch, kteří se od nás liší, a zacházení s nimi jako s bratry stvořenými k Božímu obrazu, směřuje k míru a povede nás do nebe s Kristem Pánem.“

Zdroj: Zenit

Život z víry Církev a společnost Kultura