Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

V Izraeli přibývá útoků na křesťany

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace2. 8. 2024, 12.39
TiskTisk

Křesťané ve Svaté zemi zažívají znepokojující nárůst útoků, včetně plivání, fyzického obtěžování, poškozování majetku a rušení během bohoslužeb. Tato zjištění jsou součástí zprávy Rossingova centra se sídlem v Jeruzalémě.

image:Image 60/source/orig/59963_hana-bendcowsky-del-centro-rossing-01.png
Hana Bendcowská z Rossingova centra
Foto: ACN

Zpráva nazvaná Útoky na křesťany v Izraeli a východním Jeruzalémě (Attacks on Christians in Israel and East Jerusalem), monitoruje navýšení nepřátelských útoků v roce 2023. Patří k nim znepokojivý nárůst závažných majetkových a fyzických útoků, které postihly komunity v jeruzalémském Starém městě. 

V rozhovoru s organizací Církev v nouzi (ACN) rozdělila Hana Bendcowská z Rossingova centra problémy, kterým křesťané v regionu čelí, na dvě kategorie: "rozbíjení" a "utlačování". "Rozbíjením" popisuje incidenty, jako byl například útok na kostel, kde byla socha Ježíše zničena kladivem. Dodala, že tyto násilné útoky většinou páchají mladí ultraortodoxní židovští muži s tvrdými nacionalistickými názory, ale zdůraznila, že ani mezi ultraortodoxními není takové chování normativní. "Utlačováním“ označuje incidenty, jako plivání na kněze nebo když je řeholnice nucena, aby si sundala křížek, když jde do nemocnice. 

"Komunita je otřesena a cítí se nepříjemně. Máte pocit, jako by vás nikdo nechtěl - laici to nepociťují tolik jako duchovní, ale jsou součástí Izraele, měli by se v této zemi cítit dobře a my bychom se měli postarat o to, aby tomu tak bylo." Bendcowská dodala, že na rozdíl od výše uvedených případů fyzického násilí se případů plivání nebo slovního obtěžování dopouštějí členové ultraortodoxní komunity, muži i ženy, mladí i staří. "Mohou to být vaši sousedé, můžete je vidět, jak si hrají s vašimi dětmi." 

Opat Nikodem Schnabel z benediktinského opatství Dormition ve východním Jeruzalémě říká, že zejména případy plivání se staly každodenním jevem. "Obtěžování pliváním je bohužel součástí mého každodenního života. Pokud vyjdu ze svého kláštera, je to má realita. Dělá to malá skupina, říkám jim náboženští chuligáni. Samozřejmě je mnoho Židů, kteří jsou opravdu skvělí lidé, kteří nás podporují a jsou velmi rádi, že jsme tady, ale smutnou pravdou je, že tento jev se u nás vyskytuje a není vzácný. Jako klášter jsme měli i žhářské útoky, nenávistné graffiti a rozbitá okna a je toho čím dál víc." 

Třicet incidentů zaznamenaných v loňském roce pravděpodobně představuje pouze špičku ledovce. "Musíme lidi vychovávat - nemusíte mít ty druhé rádi, ale nesmíte na ně plivat, když je potkáte na ulici. Církev může říkat, že se zde dokáže udržet, protože je tu už dva tisíce let, ale tyto události mohou laiky odradit a způsobit jejich odchod," říká Bendcowská.

Zpráva Útoky na křesťany v Izraeli a ve východním Jeruzalémě zaznamenala užitečnost policejních zásahů. Přítomnost policie se ukázala jako účinná při ukončení protestů stoupenců kontroverzního rabína Eliezera Berlanda v karmelitánském klášteře Stella Maris v Haifě. Skupiny mužů se scházely k hlasitým modlitbám u bran kláštera, ale dvouměsíční přítomnost policie na místě problém zastavila.

Bendcowská policisty chválí, ale zdůrazňuje, že by se dalo udělat více: "Policie je otevřená spolupráci s církví a pomoci komunitě, ale stále musí být více gramotná ohledně křesťanství a křesťanů. Církev potřebuje odvahu tyto incidenty hlásit a obracet se na policii, když k nim dojde, protože situace může být komplikovaná a ne vždy mají jistotu, že je nahlášení těchto událostí negativně neovlivní."

Zpráva Rossingova centra uvádí, že rabíni se proti útokům na křesťany ozvali. Po útocích plivajícími na poutníky v říjnu 2023 sefardský vrchní rabín Jicchak Josef zdůraznil, že takové jednání nemá v judaismu místo, a aškenázský vrchní rabín David Lau zdůraznil, že plivání na křesťany je v rozporu s židovským právem. "Oficiální prohlášení rabínů je velmi důležité a může pro církve hodně znamenat," říká Bendcowská . 

Latinský jeruzalémský patriarcha, kardinál Pierbattista Pizzaballa, s tímto souhlasí: "Je třeba mluvit s náboženskými institucemi. Čím více o tom budeme mluvit, tím silněji se budou cítit". Patriarcha pochválil Rossingovo centrum za dokumentaci těchto případů. "Potřebujeme vědět, co se děje, počet útoků, kdo je provedl, abychom to mohli předat úřadům. I když nic neudělají, nemohou říkat, že se to neděje." 

ACN již více než deset let podporuje Rossingovo centrum různými projekty, včetně programu "Rozvíjet odpuštění, překonat nenávist", který spojuje mladé židy, křesťany a muslimy a pomáhá jim učit se žít společně.

Zdroj: Zenit


Focusy

Pronásledování křesťanů

Mohlo by vás zajímat

image:Image Hrací karty  “the Holy cards”
Hrací karty “the Holy cards” Barbora Coufalová
Cena: 151 Kč
image:Image Lukáš - první díl
Lukáš - první díl Libor Všetula
Cena: 232 Kč
image:Image Malé dějiny filosofie
Malé dějiny filosofie Hans Joachim Störig
Cena: 764 Kč
image:Image Možná že odcházíme
Možná že odcházíme Jan Balabán
Cena: 179 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou