V Irsku byl pobodán kněz šestnáctiletým agresorem

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace20. 8. 2024, 9.30

Ve čtvrtek 15. srpna 2024 večer došlo před kasárnami Renmore v irském Galway k násilnému incidentu, který šokoval věřící i veřejnost v celém Irsku. Padesátiletý P. Paul Murphy se stal obětí brutálního útoku nožem.

image:Image 61/source/orig/60537_padre-murphy-fue-trasladado-de-inmediato-a-un-hospital-donde-se-encuentra-estable-aunque-recuperandose-de-lesiones-graves-01.png

Mladý ozbrojený šestnáctiletý útočník se ke knězi přiblížil, když seděl ve svém autě poblíž kasáren kolem 22:45 hodin. Poté, co P. Murphy hledal útočiště u brány kasáren, ho mladík pronásledoval a opakovaně bodal. Scéna se rychle vyhrotila, což přimělo nedaleké strážce, aby vystřelili varovné výstřely a použili obušek, aby útočníka zpacifikovali, dokud ho nepřijela zadržet policie. Podezřelého, který předtím na internetu zveřejnil protiirské slogany, nyní vyšetřuje speciální detektivní jednotka, která se zaměřuje na možnou souvislost mezi internetovými příspěvky a útokem.

P. Murphy byl převezen s vážnými zraněními do nemocnice, jeho stav naštěstí není život ohrožující. Ve zprávě zveřejněné 18. srpna na Facebooku P. Murphy vyjádřil vděčnost za příval podpory: “Přátelé, děkuji vám za vaše modlitby, lásku a zájem. Daří se mi dobře, jen čekám na operaci. Všechno bude v pořádku.“

V souvislosti s útokem se biskup Alfonso Cullinan obrátil na věřící v poselství, které bylo v pátek 16. srpna 2024 zveřejněno na internetových stránkách Irské biskupské konference. Odsoudil násilný čin a vyzval k jednotě společenství v tomto náročném období. “Nedávný tragický incident v galwayských kasárnách námi hluboce otřásl. Je velmi důležité, abychom se nyní jako společenství spojili. Tento násilný čin jednoznačně odsuzuji. Takové chování je nepřijatelné v jakékoli podobě a odporuje zásadám naší víry, která nás učí milovat jeden druhého a usilovat o mír.“

Biskup Cullinan zdůraznil, že je důležité podporovat P. Murphyho, který zasvětil svůj život službě Bohu a společnosti. "Náš kněz čelí těžké zkoušce a my se modlíme za jeho brzké fyzické i duchovní uzdravení. Církev stojí v tomto těžkém období pevně při něm.“ Biskup také vyzval k zamyšlení nad křehkostí života a potřebou jednoty společenství. Povzbudil k dialogu o tom, jak podporovat mír, porozumění a respekt bez ohledu na jejich původ nebo přesvědčení. "Tato událost je jasnou připomínkou důležitosti jednoty v naší komunitě. Musíme nejen podpořit našeho zraněného kněze, ale také pracovat na vytvoření prostředí, ve kterém se podobné činy nebudou opakovat,“ řekl. V závěru biskup Cullinan požádal společenství, aby se modlilo nejen za otce Murphyho, ale také za mladého útočníka.

"Modleme se za muže zodpovědného za tento čin, aby nalezl vykoupení, a všichni pracujme na zacelení ran, které nás rozdělují. Až se budeme společně modlit, pamatujte, že odpuštění je mocný nástroj, který nás může vést ke smíření.“ Biskupovo poselství hluboce rezonovalo mezi věřícími. Zatímco se společenství potýká s emocemi, které tato tragická událost vyvolala, biskup Cullinan všechny vyzval, aby zůstali pevní ve své víře a vzájemné oddanosti a věřili, že je láska, soucit a porozumění provedou tímto těžkým obdobím.

Zdroj: Zenit

Život z víry Církev a společnost

image:Image Otázky rodiny ve světě a v církvi
Otázky rodiny ve světě a v církvi Aleš Opatrný
image:Image Deus Caritas Est (Bůh je láska)
Deus Caritas Est (Bůh je láska) Benedikt XVI.
image:Image Katolické proroctví
Katolické proroctví Yves Dupont