Od 8. do 15. září proběhne v ekvádorském Quitu Mezinárodní eucharistický kongres 2024, kterého se zúčastní přibližně čtyři tisíce osob, včetně laiků, řeholníků a řeholnic a církevních představitelů z celého světa. Kromě toho se téměř pět set teologů a dalších odborníků na eucharistii zúčastní předkongresového sympozia v ekvádorském hlavním městě.
„Eucharistický kongres je živým projevem Ježíšovy přítomnosti mezi námi a je jedinečnou příležitostí obnovit naši víru a náš vztah k eucharistii," uvedla Valeria Gavilanesová, mluvčí akce. Kongresu se zúčastní delegace z 54 zemí: „Snažíme se, aby se tento kongres stal místem setkání, dialogu, modlitby a oslavy," dodala.
Program zahrnuje slavení eucharistie, přednášky, svědectví a adoraci. Jednou z nejvýznamnější události bude procesí s Nejsvětější svátostí, kterého se zúčastní také věřící z Quita a dalších částí země. Gavilanesová zdůraznila, že „toto procesí bude výjimečným okamžikem, při kterém budou moci všichni účastníci veřejně projevit svou lásku a úctu Ježíši v Eucharistii“.
Mezinárodní eucharistický kongres začne v neděli 8. září v 10 hodin místního času v Parku Bicentenario, kde více než 1 500 dětí přistoupí k prvnímu svatému přijímání.
V pondělí 9. září bude téma kongresu „Zraněný svět“. Juan Manuel Cotelo, španělský katolický filmař a novinář, představí svůj film „El Mayor Regalo“ („Největší dar“), který pojednává o odpuštění jako způsobu, uzdravení ran světa a dosažení vzájemného bratrství.
V úterý 10. září se mimo jiné generální sekretářka Latinskoamerické konfederace řeholníků sr. Daniela Cagnavina podělí o příběhy ze života významných svědků víry Ameriky.
Ve středu 11. září se bude diskutovat na téma „Eucharistie a proměna světa“ za účasti jednoho z předních představitelů iniciativy Národního eucharistického kongresu ve Spojených státech, biskupa Andrewa Cozzense z diecéze Crookston v Minnesotě. Odpoledne bude o Nejsvětějším Srdci Ježíšově hovořit biskup José Ignacio Munilla z diecéze Orihuela-Alicante ve Španělsku.
Čtvrtek 12. září bude věnován tématu „Za synodální církev“, kterého se zúčastní kardinál Mauro Gambetti, arciopat baziliky svatého Petra v Římě, a Mari Wu, poradkyně Rady pro laický apoštolát arcidiecéze Taipei. V tento den se budou konat také mše svaté v několika jazycích, které vyzdvihnou téma "bratrství v rozmanitosti".
V pátek 13. září se bude diskutovat na téma „Eucharistie". Následovat bude koncert, na kterém vystoupí argentinský zpěvák a skladatel Pablo Martínez spolu s Marcem Antoniem Espínem, autorem hymny pro Mezinárodní eucharistický kongres, a také skupina Solideo.
V sobotu 14. září v 16:30 bude před kostelem na náměstí svatého Františka, které bylo v roce 1978 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO, sloužena mše svatá, po které bude Nejsvětější svátost nesena v průvodu ulicemi, které budou vyzdobeny koberci z růží, do baziliky Voto Nacional, kde bude Quito, Ekvádor, Latinskou Ameriku a svět dostanou mimořádné požehnání.
V neděli 15. září, v den závěrečného ceremoniálu, bude v 10 hodin na prostranství Parku Bicentenario papežský legát, kardinál Baltazar Porras, emeritní arcibiskup venezuelského Caracasu, sloužit Statio Orbis nebo závěrečnou mši svatou Mezinárodního eucharistického kongresu.
Zdroj: CNA