V Doněcké oblasti na Ukrajině boje poničily dřevěný kostel

Zdroj:Česká tisková kancelářČeská tisková kancelář
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace5. 6. 2022, 7.35

Rusko a Ukrajina se v sobotu navzájem obvinily z poničení dřevěného kostela Všech svatých v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že ruská armáda dělostřelecký útok na Svatohorskou lávru, pravoslavný klášter u Svjatohirsku, podnikla záměrně. Před boji se podle něj na místě ukrývalo asi 300 civilistů včetně 60 dětí. Podle Moskvy kostel při ústupu naopak vypálili ukrajinští vojáci.

image:Image 13/source/orig/12420_ezgif_com-gif-maker.jpg

"Okupanti přesně vědí, který objekt ostřelují," napsal Zelenskyj a zdůraznil, že ruská armáda si byla dobře vědoma, že se v klášteře ukrývají civilisté. "Ale ruská armáda klidně klášter ostřeluje, stejně jako zbytek Donbasu a stejně jako jakýkoli jiný objekt, na nějž dosáhne. Je jí jedno, co změní v trosky," prohlásil ukrajinský prezident.

"Poprvé byl (kostel) poničen v době sovětské vlády. Pak opraven. A nyní ho vypálila ruská armáda," poukázal na pohnutou historii místa Zelenskyj. Zároveň vyzval OSN a její organizaci pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO), aby Rusku kvůli jeho neúctě k památkám pozastavily členství.

Ruské ministerstvo obrany ale podle agentury RIA Novosti uvedlo, že kostel zapálili ukrajinští vojáci, kteří stříleli z kulometů do dřevěných stěn zápalnou municí. Ministerstvo tvrdí, že ruské jednotky, které se nacházejí severně od Svjatohirsku, nevedou v oblasti bojové operace a neostřelují památkově chráněná místa.

Rusko podle Kyjeva klášter ostřelovalo už ve středu 1. června. Při tomto útoku podle agentury Unian zemřeli tři řeholníci, dva muži a jedna žena; čtvrtý člověk svým zraněním podlehl později. Ruské rakety podle Unian klášter zasáhly i 9. května. Podle ruské agentury RIA Novosti naopak na kostel útočila ukrajinská vojska.

Dnes poničený kostel byl vysvěcen v roce 1912. Na jeho místě stál dříve kamenný kostel, který se do dnešní doby nezachoval. První písemná zmínka o klášteře, v jehož areálu se kostel nachází, pochází z roku 1526.

agl ank

Válka na Ukrajině

image:Image Poutní umění ve středověku jako tělesný zážitek
Poutní umění ve středověku jako tělesný zážitek Ivan Foletti