Obec Bezděkov nad Metují vyhlásila uměleckou soutěž na vytvoření soch světců do výklenků nad vchodem do barokního kostela sv. Prokopa. Mělo by jít o sochy benediktinských světců sv. Prokopa a sv. Vintíře, kterým je tato národní kulturní památka zasvěcena. Informovali o tom zástupci Centra architektury Královéhradeckého kraje.
Stavba je součástí unikátní Broumovské skupiny kostelů, která vznikla v první polovině 18. století na území patřícím břevnovsko-broumovskému klášteru. Je jich jedenáct a tvoří provázaný architektonický soubor. Jejich autory jsou barokní stavitelé Kryštof Dientzenhofer a jeho syn Kilián Ignác Dientzenhofer.
„Naším požadavkem je srozumitelnost díla a respekt k objektu, kde se budou obě sochy nacházet, stejně jako k celému širšímu místu a krajině, včetně materiálového řešení. Cílem je vytvořit nový harmonický celek," sdělil starosta obce Miroslav Maroul. Podle něj není cílem vytvořit kopii barokní sochy, ale dílo hovořící současným uměleckým jazykem. Na financování záměru plánuje Bezděkov zorganizovat i veřejnou sbírku. Kostel byl postavený v letech 1724 až 1727 z rozhodnutí břevnovsko-broumovského opata Otmara Zinkeho podle projektu Kiliána Ignáce Dientzenhofera a vysvěcen roku 1729. Součástí průčelí kostela jsou dvě niky, které vyhlašovatel navrhuje osadit sochami světců. Kostel je součástí tzv. barokní krajiny. Patří Římskokatolické farnosti – děkanství Police nad Metují.
„Lze předpokládat, že výklenky byly připravené právě pro sochy světců, kterým je kostel zasvěcen, ale osazené nikdy nebyly," uvedla Pavla Rousková z Centra architektury Královéhradeckého kraje. V českém kontextu jde podle ní o unikátní zadání, které pro umělce představuje možnost zúčastnit se řádně vypsané soutěže o návrh na současné sochařské dílo v sakrálním prostoru. Kostel v Bezděkově má zrekonstruovanou fasádu, za kterou ho v roce 2024 Královéhradecký kraj ocenil titulem finalisty Ceny památkové péče – Hereditas obligat a Zlatou cihlou v soutěži Vesnice roku Královéhradeckého kraje. Obec s šesti sty obyvateli v péči o památku pokračuje ve spolupráci s děkanstvím v Polici nad Metují i Biskupstvím královéhradeckým.
„Na přípravách zadání se podíleli zástupci památkové péče, odborníci z praxe, představitelé obce a církve v koordinaci s Centrem architektury Královéhradeckého kraje," dodala Rousková. Rozhodne odborná porota Soutěž je dvoukolová, do prvního kola zasílají účastníci portfolia a návrhy děl. Uzávěrka pro zasílání přihlášek a podkladů do prvního kola je 18. dubna. Do kola druhého odborná porota vybere až pět účastníků, kteří budou vyzváni k vytvoření modelů a detailnímu rozpracování návrhu. „Soutěžní návrhy budou posuzovány odbornou porotou složenou ze zástupců obce, církve a odborníků na sochařství a památkovou péči. Uchazeči mohou využít tradiční místní materiály, jako je božanovský pískovec, ale nejsou tímto řešením vázáni," informovalo vedení obce na svých webových stránkách a vyzvalo: „Připojte se k tomuto významnému projektu, který oživí jednu z dominant Bezděkova nad Metují a přispěje k zachování kulturního dědictví naší obce."
Osazení soch je plánované na září 2027 s možností nejzazšího prodloužení do srpna 2029. Pro více informací je možné kontaktovat Obecní úřad Bezděkov nad Metují nebo Centrum architektury při Galerii moderního umění v Hradci Králové. Podrobné informace jsou také na webu obce.