Když letos v létě zavítáte do Assisi, můžete projít starobylou branou biskupství – touž branou, kterou roku 1206 vešel do budovy vešel Giovanni Battista Bernardone, pozdější svatý František, než se před biskupem Guidem, obyvateli města a svým otcem zbavil všeho majetku a pronesl slavná slova: „Otče náš, jenž jsi na nebesích“, a nikoli již „Můj otče, Pietro Bernardone“.
Po osmi stech letech se letos na jaře někdejší biskupský palác v Assisi vrátil do podoby, jakou měl kdysi, v době svatého Františka. Dnes se na jeho místě nachází Svatyně obnažení či vysvlečení, která připomíná ono Františkovo radikální gesto a letos slaví pět let existence.
Nová poutní svatyně byla založena v květnu roku 2017 a papež František její vznik přivítal listem, adresovaným arcibiskupovi Sorrentinovi. Jak v něm napsal, „nové poutní místo vzniklo jako proroctví spravedlivější a solidárnější společnosti a připomíná církvi její povinnost kráčet ve Františkových stopách, vysvléci se ze zesvětštění a obléci evangelní hodnoty [...] Tajemství našeho hlásání totiž nespočívá ani tak v síle našich slov, jako v podmanivosti svědectví neseného milostí.“ Také tentokrát zaslal papež František do Assisi list se svým požehnáním, v němž připomíná význam tohoto místa, kde se „svatý František z Assisi zřekl svého majetku a vysvlékl se do naha“.
Starobylé dveře byly nalezeny v suterénu biskupského paláce poté, co byly identifikovány historickými studiemi. „Bylo třeba provést práce, které si vyžádaly pěti až šestimetrový výkop“, vysvětlil biskup umbrijského města Domenico Sorrentino, který inauguroval nový průchod v doprovodu představitelů všech františkánských společenství, přítomných v Assisi, a spolu s kardinálem Francescem Montenegrem, emeritním arcibiskupem z Agrigenta.
Jak vysvětlil arcibiskup Sorrentino, „tímto způsobem znovu předkládáme potřebu radikálního obrácení k evangeliu a velkého pohledu na svět a společnost“. „Je to perla biskupství“, popsal mons. Sorrentino odhalenou bránu a objasnil, jak v posledních letech probíhalo její znovuobjevení a vynesení na světlo: „Bylo nutné demolovat současnou stavbu, aby se objevila ta původní, což souviselo s mnohými organizačními, technickými, finančními a archeologickými problémy. Po objevu brány na konci 90. let minulého století trvalo několik let příprav, než byly zahájeny práce, které jsou velice složité. Probíhají totiž v podzemí, několik metrů pod úrovní současné stavby“.
„Budeme v projektu pokračovat“, ujistil biskup Assisi a upřesnil, že odhalení brány „představuje milník velkého významu: v Assisi je těžké vytvořit něco nového, ale tentokrát se novinka skrývala v antické části a vyšla najevo. Jedná se pouze o jednu část celkové reorganizace svatyně Obnažení v Assisi. Toto místo se již stalo předmětem nové pozornosti poutníků, protože je přitahuje také přítomnost ostatků blahoslaveného Carla Acutise. Nyní přibylo nové patro, přesněji starobylé biskupství“.
„V těchto zdech“, vysvětlil mons. Sorrentino, „zaslechnete dějiny“. Nejen příběh svatého Františka, který přibližuje Sál obnažení, postavený biskupem Crescenzim v 16. až 17. století. Najdete zde také Muzeum paměti, které se rozkládá právě v prostorách přiléhajících ke starobylým dveřím svatyně. Někdejší biskup Nicolini zde za druhé světové války ve spolupráci s veškerým obyvatelstvem Assisi zřídil ústředí sítě, která v tichosti a skrytu zachránila přes 300 Židů před nacisticko-fašistickým běsněním. A to není všechno: Svatyně vysvlečení vypráví i o velice dávných časech: „Pod našima nohama“, upozorňuje arcibiskup Sorrentino, „se nachází značná část pozůstatků předkřesťanského Assisi, zejména uvnitř takzvaného Propertiova domu“.