„Mamíí, kdy už to skončí? Tatíí, jak dlouho ještě? Už jsme za půlkou?“ Znáte podobné otázky? Vybíráme z aktuálních knih, které rodičům mohou pomoci.
Našim potomkům (a ne jen těm nejmenším) někdy přijde mše svatá příliš dlouhá a nepřehledná. Často ale jen stačí, aby věděli, „co se děje“ a „kde zrovna jsme“ – třeba právě s pomocí nedělního misálku, kterých je řada. Karmelitánské nakladatelství letos nově vydalo Misálek pro holky i kluky, pojďme spolu na mši svatou. Je pro děti ve věku zhruba od pěti do osmi let a vypráví, co se stane, když vezme Lukáš na mši svoji sestřenici Báru, která do kostela nechodí. Proč má pan farář ty dlouhé šaty? A proč jsou zrovna zelené? Bára se ptá na různé věci, které nám přijdou „běžné“, přitom sami ne vždy známe odpovědi. A co znamená slovo „amen“? Proč u oltáře svítí to červené světlo a bude taky někdy zelené? O čem vypráví evangelium? A dá se „pochopit“ proměňování? Pracovní sešit Mše svatá pro nejmenší (KNA 2021) zase kromě základních informací ke mši sv. přináší i různé úkoly, rébusy, doplňovačky, bludiště, puzzle či omalovánky a samolepky. „Zadání obsahuje vše, co malé děti tolik baví,“ konstatuje Kateřina Zýmová z Karmelitánského nakladatelství.
Nakladatelství Paulínky letos přináší nikoli misálek, ale rovnou Misál pro děti s podtitulem Když mši rozumíš, tak se nenudíš. „Čauky Sofie, kam jdeš? – Jdu na mši. – Už zase? Vždyť jsi tam byla už minulou neděli. – No a?“ Misál prokládá komiksové povídání dvou dětí texty vysvětlujícími, co se při mši svaté děje.
Olomoucké Centrum pro katechezi nabízí každoročně aktuální sadu kartiček k nedělním evangeliím pro daný školní rok. Zájem je velký: v posledních letech se jich prodalo okolo 8 000. „Máme k nim k dispozici zdarma ke stažení i metodiku, ve které jsou příběhy, aktivity, modlitby. Naším záměrem bylo vytvořit materiál, který bude mít ve farnostech široké využití,“ říká Justina Šustková z olomouckého Centra pro katechezi s tím, že kartičky je možné dětem na každé nedělní mši jen tak rozdávat nebo k nim využít metodiku. Ta se skládá z příběhu o dvou dětech, který pomáhá propojit některou z myšlenek evangelia s něčím ze života malých dětí. Najdeme zde jednoduché aktivity, návrh na modlitbu i krátký komentář, který má dospělému pomoct při vysvětlování tématu dětem. „Metodika je sestavená tak, aby se dala použít celá, nebo jen její části. Je možné ji využívat také v rodině. A důležité je, že to podle ní zvládne udělat i člověk, který nemá s dětmi zkušenosti,“ uzavírá Justina Šustková.