Dne 7. října se v centru hnutí Sant Egidio v Římě konalo slavnostní uvedení nové knihy Tomáše Halíka "Dopisy papeži" v šesti jazycích (češtině, polštině, italštině, němčině, španělštině a portugalštině).
O knize promluvil arcibiskup Vincenzo Paglia, předseda Papežské rady pro rodinu, prof. Pierangelo Sequeri, em. děkan Institutu Jana Pavla II. na Papežské Lateránské univerzitě, prof. Stella Morra, profesorka teologie na Papežské univerzitě Gregoriana, a Aurelio Mottola, ředitel nakladatelství Vita e Pensiero milánské Katolické univerzity.
Kniha Dopisy papeži rozvádí některé myšlenky autorova Odpoledne křesťanství a tvořivě navazuje na výzvu papeže Františka k synodální reformě křesťanství. Předkládá vizi křesťanství, které překračuje samo sebe ve vztahu k ostatním náboženstvím, k lidem duchovně hledajícím mimo tradiční náboženství i k spoluodpovědnosti za společenské i přírodní prostředí. Katolická církev musí vyjít z úzké konfesionální podoby („katolicismu“) k široce otevřené „katolicitě“ (všeobecnosti) a přitom neztratit, nýbrž nově a hlouběji pochopit svou identitu. V knize Dopisy papeži autor volí výsostně dialogický žánr: dvanáct dopisů adresuje fiktivnímu papeži Rafaelovi. Jeho jméno „Boží lék“ či „Bůh uzdravuje“ i podtitul knihy naznačuje její poselství: v době globálních krizí je třeba probudit terapeutickou sílu víry.
Úvodní slovo Tomáše Halíka zde.