Nikaragujský režim zakázal křížovou cestu v ulicích měst. Prezident Daniel Ortega mezitím ve svých projevech nadále bojuje proti církvi. Nedávno obvinil hierarchii ze "závažných zločinů a zvěrstev".
Procesí jsou v Nikaragui nesmírně populární, účastní se jich mnohatisícové zástupy, často celá města. Zákaz ze strany vlády však není překvapivý, protože mariánská procesí byla zakázána již v minulém roce. Pro Nikaragujce je to jasné znamení, že se ocitli v temnotě diktatury, svoboda jim byla vzata a na ramena byl položen kříž.
Biskup Rolando Álvarez, odsouzený k 26 letům vězení, je za mřížemi. Před několika týdny bylo 222 nepohodlných lidí spjatých s opozicí vyhoštěno do Spojených států a zároveň byli právoplatně prohlášeni za vlastizrádce. Jejich majetek proto podléhá konfiskaci. Od roku 2019 je ve vyhnanství biskup Silvio José Báez. Před několika dny byl také on formálně zbaven občanství a spolu s dalšími devadesáti lidmi označen za zrádce.
V jednom ze svých posledních projevů nikaragujský prezident obvinil církev z podpory diktatury v 70. letech. Sám se jako tehdejší revolucionář podílel na svržení Somozovy vlády. "Nevěřím na papeže a krále - kdo vybírá papeže?" – kladl si Daniel Ortega řečnickou otázku, na niž si sám odpověděl s tím, že za Vatikánem stojí mafie.
Odhaduje se, že od roku 2018 provedly státní orgány již téměř 400 útoků na církev. Docházelo k vandalskému ničení bohoslužebných míst, fyzickým útokům a především k vyhošťování a zatýkání.