Útoky proti katolíkům: Incidenty po zveřejnění návrhu rozhodnutí Nejvyššího soudu USA o potratech

Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace11. 5. 2022, 16.18

Zveřejnění uniklého návrhu stanoviska Nejvyššího soudu ke klíčovému případu týkajícího se potratů 2. května vyvolalo vlnu protestů zastánců legalizace potratů a projevy vandalismu a násilí namířené proti katolickým kostelům a pro-life organizacím.

image:Image 12/source/orig/11383_john-xxiii.jpg
Foto: Vandalismus ve farnosti sv. Jana XXIII. ve Fort Collins, Colorado, 7. května 2022. | Eileen Pulse

Návrh stanoviska naznačoval, že konzervativní většina soudu je připravena zrušit přelomové rozhodnutí ve věci Roe v. Wade z roku 1973, které legalizovalo potraty v celé zemi.

Přinášíme přehled nahlášených incidentů od 2. května v jednotlivých státech:

Kalifornie

Mši svatou 8. května v 10:00 v katedrále Panny Marie Andělů v Los Angeles narušily těsně před přijímáním protestující ženy v červených šatech a velkých bílých kloboucích. Z kostela byly vyvedeny. Ženy křičely a rozvinuly transparent, ale byly rychle odvedeny a mše mohla pokračovat.

Colorado

Farnost svatého Jana XXIII. ve Fort Collins, asi hodinu cesty severně od Denveru, byla 7. května brzy ráno označena graffiti, uvedla policie. Na vnější straně kostela byl napsán nápis "Moje tělo, moje volba" a symbol, který vypadá jako písmeno "A" označující "anarchii". Rozbity byly také některé vnější skleněné tabule kostela.

Vzhled a styl graffiti se zdá být podobný tomu, který se několik dní předtím objevil na budově katolického kostela v nedalekém Boulderu. Farnost Nejsvětějšího srdce Páně byla 3. května večer pomalována propotratovými hesly, což je za necelý rok již druhý případ, kdy se farnost stala terčem podobných graffiti.

Maryland

7. května večer pochodovalo asi 100 protestujících od domu soudce Bretta Kavanaugha k domu předsedy Nejvyššího soudu Johna Robertse, v oblasti Chevy Chase. Demonstranti křičeli "Pokud nám vezmete naše možnosti volby, budeme se bouřit" a "Celý svět se dívá".

New York

Demonstranti podporující potraty se 7. května shromáždili před bazilikou Saint Patrick's Old Cathedral na dolním Manhattanu. Protest narušil měsíční procesí pro život, které putovalo od kostela k nedaleké potratové klinice Planned Parenthood. Františkánský mnich byl osočován a žena oblečená do vycpaných plavek napodobující těhotenství tančila před kostelem a hrubě předstírala potrat panenek.

Farář kostela, otec Brian Graebe, později řekl televizi Fox News: "Dostali jsme řadu výhrůžek, abychom kostel vyhodili do povětří, zapálili ho".

Oregon

Organizace Oregon Right to Life („Právo na život“) oznámila, že 8. května večer byly na kanceláře organizace v Keizeru hozeny zápalné láhve a vznikl malý požár. Požár byl rychle uhašen a nikdo nebyl zraněn.

Texas

Z katolického kostela svatého Bartoloměje Apoštola v Katy byl přes noc ukraden svatostánek, oznámil farář kostela 9. května.

Na přední a boční dveře katolického kostela Svatého růžence v Houstonu bylo 8. května nastříkáno graffiti s nápisem "Pro-choice je pro-life“.
O víkendu Dne matek bylo vandaly poničeno těhotenské pro-life centrum v Dentonu s názvem Loreto House. Na ceduli, stěnách a dveřích centra byly zanechány nápisy "Toto není klinika" a "Nucený potrat je vražda".

Virginia

First Care Women's Health, pro-life centrum pro těhotné v Manassasu, bylo v noci z 8. na 9. května poničeno vandaly. Na exteriér budovy byl černou sprejovou barvou napsán nápis "Potrat je právo" a "Lháři".
Před alexandrijským domem soudce Samuela Alita, který je autorem uniklého návrhu stanoviska, skandovali 9. května protestující z organizace Shut Down DC s heslem "Potraťte soud!".

Wisconsin

V Madisonu byl 8. května založen požár v sídle Wisconsin Family Action, pro-life aktivistickou skupinu. Policie uvedla, že na budovu byla hozena zápalná láhev, která se sice nevznítila, ale byl založen další požár. Budova byla v té době neobydlená a nikdo nebyl zraněn. Zvenčí byla budova také posprejována graffiti zobrazujícími symbol anarchie, protipolicejní slogan a větu: "Pokud nejsou potraty bezpečné, pak nejste v bezpečí ani vy."

Přeložila: Terezie Kvapilíková

Pronásledování křesťanů Život z víry