V Německu, které se v těchto dnech vzpamatovává z islamistického teroristického útoku, ke kterému došlo 23. srpna a při němž zemřeli tři lidé a osm jich bylo zraněno, se církevní i političtí představitelé před důležitými zemskými volbami, které se konají tuto neděli, pouštějí do debaty o palčivých evropských tématech: terorismu, masové migraci, zločinech páchaných noži, islamistické ideologii a politické instrumentalizaci.
Kolínský arcibiskup, kardinál Rainer Maria Woelki, v prohlášení zveřejněném 24. srpna uvedl: „Brutální útok na lidské životy v Solingenu mě šokoval a hluboce zarmoutil.“
Jak informovala německojazyčná zpravodajská agentura CNA Deutsch, arcibiskup uvedl, že se v těchto těžkých hodinách modlí za oběti a jejich rodiny. „Myslím však také na všechny obyvatele Solingenu, kteří se sešli na pokojné oslavě a nyní zůstávají šokováni a plni nezodpovězených otázek." Ve společném prohlášení předsedy Německé biskupské konference biskupa Georga Bätzinga a zástupce luteránské církve se tento názor opakuje.
Židovští představitelé po útoku z 23. srpna v Solingenu, městě v Kolínské arcidiecézi na západě Německa, důrazně varovali před rostoucím nebezpečím islamismu v Evropě.
„Útok v Solingenu je součástí série islamistických útoků žadatelů o azyl, které Německo sužují již několik let,“ poznamenalo vyšetřování listu NZZ. Při rozkrývání „chronologie selhání“ německého státu při řešení neoprávněných žádostí o azyl švýcarský deník uvedl, že tento případ je reprezentativní pro mnoho dalších.
Jeden z místních katolických kněží v Solingenu, P. Michael Mohr, řekl diecézním médiím, že se obává, aby útok nebyl v době smutku politicky zneužit.
Ještě před smrtícím útokem v Solingenu předpovídaly průzkumy veřejného mínění, že němečtí voliči v neděli v Sasku a Durynsku uštědří stranám vládní koalice – Zeleným, sociálním demokratům a liberálům – drtivou porážku, přičemž zásadním tématem byla migrace. Někteří přední politici se nyní obávají, že z tohoto vývoje bude těžit krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), strana, kterou katoličtí biskupové odmítli.
Sociální demokrat, kancléř Olaf Scholz, označil útok v Solingenu za „teroristický čin proti nám všem“. Předseda opozice Friedrich Merz z křesťanských demokratů (CDU) napsal: „Už toho bylo dost!“ v příspěvku na svých stránkách. „Po teroristickém útoku v Solingenu by nyní mělo být jednou provždy jasné: Problémem nejsou nože, ale lidé, kteří s nimi chodí. Ve většině případů jde o uprchlíky a za většinou činů stojí islamistické motivy,“ napsal Merz.
„Hrůzný útok v Solingenu nás všechny šokoval, zasáhl srdce naší společnosti,“ řekl v sobotu předseda Ústřední rady židovské obce v Německu Josef Schuster. „Islamistická ideologie se snaží zničit náš způsob života. Vývoj posledních měsíců v Německu a v celé Evropě je alarmující. Islamismus představuje skutečnou hrozbu pro naši svobodnou společnost. Tuto hrozbu musíme brát vážně,“ uvedl Schuster ve svém prohlášení a zdůraznil, že v myšlenkách je s rodinami a přáteli obětí.
Předseda Konference evropských rabínů (CER), vrchní rabín Pinchas Goldschmidt, odsoudil teroristický útok v Německu a varoval, že islamismus není pro budoucnost Evropy o nic menší hrozbou než ruská agrese proti Ukrajině, uvedla agentura CNA Deutsch. „Pokud jsou nám Evropa, naše svoboda a liberální hodnoty drahé, musíme držet při sobě a nedovolit, aby radikální ideologie našly místo na našich ulicích a náměstích," řekl vrchní rabín, držitel letošní Ceny Karla Velikého za práci ve prospěch evropské jednoty.
Zdroj: CNA