Američtí biskupové si v roce 2020 poprvé začali všímat a monitorovat rostoucí počet útoků na katolické kostely ve svých diecézích. V posledních týdnech, po úniku návrhu stanoviska Nejvyššího soudu ve velmi očekávaném případu týkajícího se potratů, se tento počet výrazně navýšil.
Únik návrhu stanoviska Nejvyššího soudu v potratovém případu Dobbs v. Jackson Women's Health Organization z 2. května naznačuje, že se soudci připravují na zrušení rozsudku Roe v. Wade, který v roce 1973 legalizoval potraty po celé zemi.
Příznivci a skupiny zastánců potratů dlouhodobě kritizují učení katolické církve, které říká, že potratem se zabíjí nenarozená lidská osoba s přirozenou důstojností a hodnotou. Zároveň si skupiny podporující potraty, jako například Ruth Sent Us - která po úniku informací vyzvala k narušování kostelů - stěžovaly, že většina soudců jsou katolíci.
Podle Konference katolických biskupů Spojených států, která sleduje žhářství, vandalismus a další ničení, k němuž dochází v amerických katolických kostelech, došlo od května 2020 k nejméně 134 incidentům ve 35 státech a ve Washingtonu.
Jejich seznam zatím nezahrnuje poslední nahlášený incident v brooklynské farnosti.
Z katolického kostela svatého Augustina v Brooklynu byl ukraden zlatý svatostánek, jehož hodnotu policie odhaduje na 2 miliony dolarů. Brooklynská diecéze 29. května také uvedla, že "svatá Eucharistie umístěná uvnitř svatostánku byla rozházena po celém oltáři".
Diecéze uvedla, že zloděj "prořízl kovový ochranný plášť" a tabernákl z konce 19. století odnesl 27. května nebo někdy kolem tohoto data. Trezor v sakristii byl také rozřezán, ale byl prázdný. Diecéze dodala, že andělé umístění po obou stranách svatostánku "byli sťati a zničeni". Podle diecéze newyorská policie vyšetřuje tento zločin "neúcty a nenávisti".
Arcidiecéze Seattle potvrdila agentuře CNA, že 22. května došlo ve farnosti svatého Michaela v Olympii k vandalskému útoku, při němž byl na zeď nastříkán nápis "Potraťte církev". Na příspěvku na webu Puget Sound Anarchists se k odpovědnosti za útok spolu s útoky na tři další, nekatolické kostely přihlásila buňka Bo Brown Memorial Jane's Revenge.
Z katolického kostela sv. Alžběty Setonové v Naples na Floridě zmizelo 10 relikvií, informovala televize WINK. Mezi relikvie patří kousek Kristova kříže, kousek oděvu svatého Josefa, kousek závoje Panny Marie a úlomky kostí několika světců.
Místní úřad šerifa sice uvedl, že nemůže ověřit, zda byly předměty ukradeny nebo ztraceny, ale podle církve je nepravděpodobné, že by je někdo ztratil.
Podle mediálního oddělení newyorské arcidiecéze vandalové uřízli hlavy a rozbili sochy v kapli Panny Marie Fatimské v katolickém kostele Panny Marie Bolestné v New Yorku.
V texaském městě Katy se podle katolického kněze někdo pokusil znesvětit Eucharistii v katolickém kostele sv. Alžběty Anny Setonové. Místní pobočka televize Fox informovala, že o incidentu 9. května hovořil otec Peter Damian Harris, farář v katolickém kostele Svatého růžence v Houstonu.
Protestující ženy narušily mši svatou těsně před sv. přijímáním v katedrále Panny Marie Andělské v Los Angeles v Kalifornii. Ženy oblečené v červených šatech a velkých bílých kloboucích začaly křičet a rozvinuly transparent, než byly vyvedeny z kostela.
V texaském Katy byl 8. května přes noc ukraden další svatostánek z katolického kostela sv. Bartoloměje Apoštola. V souvislosti s krádeží byl sice zatčen, ale svatostánek stále nebyl nalezen.
Na přední a boční dveře katolického kostela Svatého růžence v Houstonu bylo nastříkáno graffiti s nápisem "Pro-choice je pro-life".
Ve státě Washington zachytila reportérka listu Post Millenial Kate Daviscourtová na videu protestující, kteří během mše leželi na schodech katedrály svatého Jakuba v Seattlu s falešnou krví, aby napodobili potraty provedené šatním ramínkem. Při tomto incidentu došlo k ostré konfrontaci mezi ochrankou a protestujícími, která byla rovněž zachycena na videu zveřejněném na internetu deníkem Post Millennial.
Farnost svatého Jana XXIII. ve Fort Collins v Coloradu byla 7. května podle policie pomalována graffiti. Na kostele byla napsána hesla včetně "Moje tělo, moje volba" a symbolu, který vypadá jako písmeno "A" označující "anarchii". Rozbity byly také některé vnější skleněné tabule kostela.
V New Yorku se demonstranti podporující potraty shromáždili před starou katedrálou sv. Patrika na dolním Manhattanu. Protest narušil měsíční procesí za život, které kráčelo od kostela k místní potratové klinice Planned Parenthood. Protestující mimo jiné zesměšňovali františkánského mnicha a žena oblečená do vycpaných plavek tančila před kostelem a předstírala, že potratila dětské panenky.
Farář kostela, otec Brian Graebe, později řekl televizi Fox News: "Dostali jsme řadu výhrůžek, ať kostel vyhodíme do povětří, ať ho zapálíme."
Katolický kostel Nejsvětějšího Srdce Panny Marie v coloradském Boulderu byl počmárán propotratovými hesly, včetně nápisu "Moje tělo, moje volba", což je za necelý rok již druhý případ, kdy se farnost stala terčem podobných graffiti.
Přeložila: Kateřina Odvodyová