Současná rizika a výzvy při boji s antisemitismem, antisemitismus po internetu, význam vzdělávání při překonávání diskriminace – těchto tří hlavních témat se dotkl arcibiskup Janusz Urbanczyk, stálý představitel Svatého stolce při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), během jednání Konference o boji proti antisemitismu, která se konala 7. a 8. února ve Varšavě.
V rámci boje proti antisemitismu je třeba si uvědomit, že „žádná země v regionu OBSE vůči němu není imunní“. Z tohoto výchozího bodu se odvíjelo vystoupení mons. Janusze Urbanczyka, stálého představitele Svatého stolce při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), na konferenci o boji proti terorismu a antisemitismu, která se konala 7. a 8. února ve Varšavě. „Dnes, řekl vatikánský diplomat, se židovské komunity stávají oběťmi výhrůžek a násilných útoků, které mohou končit i vraždou; trpí vandalskými činy a znesvěcováním svých synagog, hřbitovů a dalšího majetku“. Bezpečnost náboženských komunit, jejich členů a jejich majetku je přímým důsledkem ochrany náboženské svobody. Členské státy OBSE, vysvětlil stálý zastupitel Svatého stolce, mají společnou povinnost zajistit nejen ochranu židovského obyvatelstva, ale také k prevenci trestných činů namířených proti nim.
Antisemitismus na sociálních sítích a na internetu obecně může vést k násilí. „Svoboda projevu, stejně jako každé jiné lidské právo, je spojena s odpovědností“, zdůraznil arcibiskup Janusz Urbanczyk, „kterou nelze ignorovat. Mají-li být na internetu chráněna stejná práva, jaká mají lidé v offlinovém prostoru, musí být též v digitálním prostoru vyžadována tatáž odpovědnost a povinnosti“. Vatikánský diplomat ocitoval úryvek z loňského poselství papeže Františka ke Světovému dni sdělovacích prostředků, podle něhož „jsme všichni zodpovědní za svá sdělení, za informace, které podáváme, za společnou kontrolu falešných zpráv, které lze odhalit“. Zvláštní pozornost je třeba věnovat úloze poskytovatelů internetových služeb a služeb spojených se sociálními sítěmi, poukázal mons. Urbanczyk.
Proti antisemitismu a diskriminaci lze účinně a trvale bojovat pouze prostřednictvím vzdělávání. Mons. Urbańczyk prohlásil, že antisemitismus v naší společnosti je podněcován neznalostí, předsudky a stereotypy. Tomuto fenoménu lze předcházet tím, že si zejména děti a mladí lidé uvědomí svou společnou odpovědnost za ochranu důstojnosti všech jednotlivců a národů. „Vzdělávání, a to zejména ve škole, které se zabývá kořeny tohoto jevu, hraje důležitou roli při jeho řešení“, uvedl stálý pozorovatel Svatého stolce. Právě znalost ostatních náboženství totiž může omezit nedorozumění a škodlivé stereotypy, vyzdvihl mons. Urbanczyk, který nakonec připomněl slova papeže Františka z videoposelství ke vzniku globálně-výchovného spojenectví (z 15. října 2020):„Vzdělávání je vždycky úkonem naděje, která zve k součinné transformaci neplodné a ochromující logiky lhostejnosti na jinou, odlišnou logiku, která bude s to zahrnout naši společnou přináležitost.(…) Máme za to, že vzdělání je jednou z nejúčinnějších cest ke zlidštění světa a dějin. Vzdělání je především záležitostí lásky a odpovědnosti, předávaných v čase, z pokolení na pokolení. “
(jag)