Ve světě žije přes 82 milionů lidí, kteří museli uprchnout ze svého domova. Nesou s sebou různé příběhy, pojí je ale touha po soběstačnosti a důstojném životě v bezpečí. Mnohdy stačí malá podpora na začátku, aby uprchlíci dokázali vzít život do vlastních rukou. Na Světový den uprchlíků přinášíme několik příběhů těch, kterým se to díky pomoci Charity Česká republika podařilo. Jako například Sigiro, uprchlici ze Rwandy.
„Odmala jsem snila o tom, že ze mě bude lékařka. Moje rodina si ale školu nemohla dovolit,“ říká nám sedmadvacetiletá Sigiro, uprchlice ze Rwandy, v zambijské nemocnici. „Charita mi pomohla zajistit stipendium a dnes je ze mě doktorka,“ pokračuje Sigiro spokojeně.
V nových zemích je pro uprchlíky těžké dosáhnout jak na vzdělání, tak na pracovní příležitosti. Lidé s talentem či chutí pracovat a přispívat k blahobytu společnosti čelí překážkám, které jim nedovolí jejich sny naplnit a mnohdy si ani zajistit základní životní potřeby. Charita Česká republika podporuje uprchlíky po celém světě, aby se dokázali postavit na vlastní nohy. Pomáhá jim se zajištěním vzdělání, vytváří pracovní místa a podporuje rozjezd drobného podnikání.
Charita díky kampani Máme mnoho tváří přináší další příběhy těch, kteří v nových zemích nečekají s nataženou dlaní, ale sami berou život do vlastních rukou. Ať již uprchli před válkou na Ukrajině, v Iráku, Rwandě nebo Sýrii, jako mladá žena Layla. Ta utekla před boji v zemi do Turecka, kde se dostala na kurz Charity zaměřený na základy podnikání. Nyní provozuje dvě vlastní umělecké galerie. „Od dětství jsem ráda vytvářela mozaiky. Dnes si díky tomu vydělávám na živobytí,“ vypráví Layla.
„Uprchlíci za sebou mají mnohdy naprosto odlišné příběhy. Všichni ale touží po tom být soběstační a začít co nejrychleji v nové zemi nový život. Je skvělé vidět, jak málo mnohdy stačí k tomu, aby se dokázali postavit na vlastní nohy,“ řekla Lenka Pipková z Charity Česká republika.
Úspěšné příběhy uprchlíků najdete na www.svet.charita.cz.
Zdroj: Charita ČR