UNICEF: Miliony dětí na celém světě strádají nedostatkem vody v důsledku změn klimatu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace14. 11. 2023, 12.25

Podle zprávy UNICEF žije každé třetí dítě na světě v oblastech s omezeným přístupem k vodě. Upozorňuje, že hrozba, kterou představují změny klimatu, situaci do roku 2050 ještě zhorší, protože se předpokládá, že s nedostatkem vody se bude potýkat o 35 milionů dětí více.

image:Image 46/source/orig/45316_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-99.jpeg

Dopady změny klimatu na děti

UNICEF poukazuje i na další hrozby, kterými jsou nemoci, znečištění ovzduší a extrémní povětrnostní jevy (povodně a sucha), které způsobují, že děti nejvíce trpí důsledky klimatické krize. Protože děti obecně dýchají rychleji než dospělí a jejich mozky, plíce a další orgány se stále vyvíjejí, je u nich větší pravděpodobnost, že budou více trpět znečištěním ovzduší, uvádí se ve zprávě. Výkonná ředitelka UNICEF Catherine Russellová uvedla: "Důsledky změny klimatu jsou pro děti zničující. Výkyvy počasí jsou stále silnější a častější a ovlivňují jejich duševní a fyzické zdraví.“

Děti a tíživá situace v souvislosti s nedostatkem vody

Podle zprávy je většina postižených dětí v regionech Blízkého východu, severní Afriky a jižní Asie, kde je málo vodních zdrojů, klesající hladina podzemních vod nebo nebezpečí sucha. V roce 2022 žilo 436 milionů dětí v oblastech, které se potýkají s extrémním nedostatkem vody. Mezi nejvíce postižené země patří Niger, Jordánsko, Burkina Faso, Jemen, Čad a Namibie, kde je ohroženo 8 z 10 dětí. Nedostatek vody je jedna z hlavních příčin úmrtí dětí mladších pěti let na nemoci, kterým lze předcházet, zdůraznil UNICEF.

Poskytování nezávadné vody a hygienických služeb

Změny klimatu vedou ke zvýšení vodního deficitu, tedy poměru poptávky po vodě k dostupným obnovitelným zdrojům, varuje zpráva. Pokud bude tento stav pokračovat, předpokládá se, že do roku 2050 bude vysoké nebo velmi vysoké úrovni vodního deficitu vystaveno o 35 milionů dětí více, přičemž největším posunům v současnosti čelí Blízký východ, severní Afrika a jižní Asie. Za těchto podmínek je proto zajištění čisté vody a hygienických služeb prvním zásadním krokem k ochraně dětí před důsledky změn klimatu.

UNICEF vyzývá k reakci na summitu COP28

Před klimatickým summitem COP28 (30. listopadu–12. prosince) vyzývá UNICEF světové lídry a mezinárodní společenství, aby společně s dětmi a pro děti podnikli zásadní kroky k zajištění planety vhodné pro život. Navzdory své zranitelnosti jsou děti v diskusích o změně klimatu buď ignorovány, nebo se jim do značné míry nevěnuje pozornost. Podle zprávy pouze 2,4 % finančních prostředků na ochranu klimatu z klíčových mnohostranných klimatických fondů podporuje projekty, které zahrnují aktivity reagující na potřeby dětí.

Ředitelka UNICEF zdůraznila, že děti a mladí lidé neustále naléhavě volají po tom, aby byl jejich hlas v souvislosti s klimatickou krizí vyslyšen, ale nemají téměř žádnou formální roli v klimatické politice a rozhodování. “Ve stávajících plánech a opatřeních v oblasti přizpůsobování se změnám klimatu, zmírňování jejich dopadů nebo financování se s nimi počítá jen zřídka," dodala. "Je naší společnou odpovědností, aby se každé dítě stalo středem naléhavých globálních opatření v oblasti klimatu," uzavřela výkonná ředitelka UNICEF.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Péče o stvoření Církev a společnost