Papež František vyzývá v říjnovém Apoštolátu modlitby zvláště k modlitbě za církev na synodě. Modleme se, aby církev na všech úrovních přetvořila svůj životní styl nasloucháním a rozhovorem a nechala se vést Duchem Svatým na periferie světa.
Co je synoda ve zkratce? Rozhovor s Duchem Svatým, naslouchání druhým a hledání odpovědí v tom, co slyšíme, které nám ukazují cestu vpřed. (kardinál Jean-Claude Hollerich) Konečný výsledek synody neznáme. Nemůžeme předem vědět, kam nás Duch povede. Pracovní pomůcka, která byla zpracována, dává jen přibližný návod, jak postupovat. Mezi otázkami, které vyvstávají, je stále důležitější najít odpověď na to, jak lidem dnešní doby ukázat Kristovu tvář. Zdá se, že dnes mnozí lidé Ježíše vnímají s láskou, ale církev je pro ně kamenem úrazu. Otázkou tedy je, co dělat, abychom vyjádřili všechnu Ježíšovu dobrotu a svatost, aniž bychom pominuli učení církve. Musíme najít nový jazyk, kterým bychom dnes mluvili o Bohu s konkrétními lidmi naší doby na všech kontinentech. To je jeden z důvodů, proč se nemáme přestávat modlit za požehnané plody nastávající synody.
Modleme se za ty, kdo se zcela zasvětili Bohu, aby žili ve svých komunitách v pokoji a vzájemné lásce.
Kdo jsou zasvěcené ženy a muži? Ti kdo spatřili poklad, který je víc než všechna bohatství světa. Proč opustili drahocennosti a dobra? Proč to učinili? „Protože se zamilovali do Ježíše, spatřili v něm všechno a uchváceni jeho pohledem opustili to ostatní. V tomto vidění spočívá zasvěcený život. Znamená vidět to, na čem v životě záleží. Znamená přijmout Pánův dar s otevřenou náručí. (…) Děkujme Bohu za dar zasvěceného života a prosme o nový zrak, který umí vidět milost, hledat bližního a doufat. Potom i naše oči uvidí spásu. Oči zasvěcených vidí Boží milost, vloženou do jejich rukou. Zasvěcený je ten, kdo se každý den dívá a říká: Všechno je dar, všechno je milost. Drazí bratři a sestry, řeholní život jsme si nezasloužili, je to dar lásky, který jsme přijali.“ (papež František)