Dokument, podepsaný v den Nanebevzetí Panny Marie, uznává právní subjektivitu katolické církve a církevních institucí v této malé africké ostrovní republice.
Demokratická republika Svatý Tomáš a Princův ostrov je jedním z nejmenších afrických států, nezávislý od poloviny 70. let 20. století, s katolickou většinou, a zároveň zemí, která bojuje s přízrakem endemické chudoby. V den Nanebevzetí Panny Marie zde byla v zasedací místnosti ministerstva zahraničí na Svatém Tomáši podepsána dohoda mezi Svatým stolcem a tímto ostrovním africkým státem.
„Úmluva, která je sepsána v italštině a portugalštině a skládá se z 28 článků, vstoupí v platnost po výměně ratifikačních listin“, uvádí se v prohlášení tiskového střediska Svatého stolce. V oficiální nótě se vysvětluje, že text úmluvy „stanoví uznání právní subjektivity katolické církve a církevních institucí a vymezuje právní rámec vztahů mezi církví a státem“. Rovněž „dále upevňuje pouta přátelství a spolupráce mezi oběma stranami, které se při zachování své nezávislosti a autonomie zavazují spolupracovat na duchovním a hmotném blahu člověka a na podpoře společného dobra“.
Jménem Svatého stolce úmluvu podepsal arcibiskup Giovanni Gaspari, apoštolský nuncius na Svatém Tomáši a Princově ostrově, a jménem afrického státu Edite Ramos da Costa Ten Jua, ministryně zahraničních věcí, spolupráce a komunit.