Před generální audiencí ve středu 5. února se papež František setkal se sedmi mladými dívkami z Charkova díky italskému sdružení Memoria Viva, které jim nabízí pomoc a podporu. Byla mezi nimi i osmnáctiletá Veronika, která málem zahynula při bombovém útoku. Dívka byla léčená v Itálii prostřednictvím programu, který inicioval kardinál Zuppi. Během setkání darovala Svatému otci svou panenku.
Veronika darovala papeži Františkovi svou panenku „Vilnu“. Tato osmnáctiletá dívka, původem z Charkova, málem zahynula během ruského bombardování. Střepiny, které prošly v blízkosti jejího srdce, si přišila na svou panenku krátce poté, co byla ošetřena díky léčebnému programu, který založil kardinál Matteo Zuppi. Ve středu 5. února ji přijal papež František v malé místnosti vedle Auly Pavla VI. spolu se skupinou ukrajinských sirotků, dospívajících dívek a mladých žen ve věku od 6 do 19 let.
„Všechny ztratily rodiče, ale také svobodu i radost ze života a jsou nuceny žít v bunkrech a sirotčincích,“ řekla vatikánským médiím Claudia Conteová, která byla přítomná na papežské audienci a zastupuje sdružení Memoria Viva v Itálii. To si klade za cíl připomínat minulost, a to především oslovováním mladých lidí. Například tím, že je vyzývá, aby se zavázali ke shromažďování svědectví těch, kteří prožili hrůzy minulosti (od holocaustu až po nedávné konflikty) a předávali své zkušenosti dalším generacím.
Papež přivítal dopolední dar od slečny Veroniky s úsměvem, stejným, jaký dopřál každému z hostů, kteří byli oblečeni v tradičních krojích a měli s sebou ukrajinskou vlajku. Jakmile začala invaze na Ukrajinu, sdružení bylo mezi prvními, kdo poskytoval pomoc: na polských a rumunských hranicích, poté ve Lvově, Mykolajivu a Kyjevě, ale také ve zdevastovaných oblastech, jako je Buča, Oděsa, Záporoží a Dněpr. „Vypravili jsme 54 nákladních aut, autobusů, dodávek, karavanů, prostě všeho, co by mohlo převážet základní potřeby, léky, přikrývky a potraviny,“ vysvětlila Claudia Conteová.
Po pobytu v Římě se dívky vrátí na Ukrajinu, do míst, kde je čeká nelehké období, i když zmírněné podporou organizace Memoria Viva a jejích dobrovolníků. Claudia Conteová zdůraznila, že „je třeba těmto mladým lidem pomoci překonat jejich traumata, protože pokud jim nepomůžeme nyní, stanou se z nich dospělí plní nenávisti, plní násilí, a zase připraveni rozpoutat nové války“.
Zdroj: Vatican News, francouzská sekce