Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Ukrajinský katolický představitel: „Kyjev se mění v duchovní metropoli světa“

Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí,Videa a podcasty
Datum publikace4. 3. 2022, 11.29
TiskTisk

Ukrajinský arcibiskup Svjatoslav Ševčuk ve čtvrtek uvedl, že po středečním celosvětovém dni modliteb a půstu za mír se Kyjev „mění v hlavní duchovní město světa“.

Ve videoposelství z 3. března z obleženého ukrajinského hlavního města Ukrajiny uvedl arcibiskup Svjatoslav Ševčuk, že se pozornost světa se na ukrajinskou metropoli zaměřila po iniciativě papeže Františka. „Právě v těchto dnech, zejména po středečním celosvětovém dni modliteb a půstu za mír na Ukrajině, vnímáme, že se Kyjev mění v duchovní hlavní město světa."

„V tyto dny se k tomuto městu obracejí zraky lidí z celého světa - všech církví, náboženství a vyznání. A tak zvláštním způsobem vnímáme onen nápis z Davidova 46. žalmu v centrální apsidě katedrály svaté Sofie: 'Bůh je uprostřed ní, ona se nezachvěje, Bůh jí pomůže hned zrána'. Včera začal první den nového období: vstupili jsme do druhého týdne této strašné války,“ řekl.

Agentura OSN pro uprchlíky 3. března uvedla, že od 24. února, kdy ruský prezident Vladimir Putin nařídil invazi, uprchlo z Ukrajiny více než milion lidí. Více než polovina z nich našla útočiště v Polsku, které s touto zemí sdílí 332 km dlouhou hranici.

Michelle Bacheletová, vysoká komisařka OSN pro lidská práva, ve čtvrtek sdělila, že její úřad zaznamenal a potvrdil 752 civilních obětí, 227 mrtvých - z toho 15 dětí. Hlavní žalobce Mezinárodního trestního soudu v nizozemském Haagu 2. března oznámil, že zahajuje vyšetřování údajných válečných zločinů ze strany Ruska.

Ruské síly pokračují v postupu na Kyjev, kde se hlavní arcibiskup spolu s dalšími ukrývá pod ukrajinskou řeckokatolickou katedrálou Vzkříšení Páně. Ševčuk řekl, že zakladatelská knížata Kyjevské Rusi si Kyjev představovala jako „nový Jeruzalém“.

„Na Popeleční středu se v katedrále Svaté Sofie opět sešli zástupci všech církví a náboženství Ukrajiny, Celourkajinská rada církví, aby se modlili za mír na Ukrajině. Je to právě Boží přítomnost uprostřed Jeho města, v ikoně Boží Moudrosti, která je vtělena do života našeho lidu, do života našeho státu“.

Ševčuk, který stojí v čele celosvětové ukrajinské řeckokatolické církve od roku 2011 od svých 40 let, vyjádřil politování nad bombardováním ukrajinských měst a exodem uprchlíků, jakož i nad rostoucím počtem mrtvých ruských vojáků.

Ve středu také katoličtí biskupové Běloruska, sousedícího s Ukrajinou, vydali výzvu k míru. Jejich prohlášení bylo významné, protože běloruská vláda v čele s prezidentem Alexandrem Lukašenkem je spojencem Ruska. „Soucítíme s naším jižním sousedem Ukrajinou, která prožívá tragédii. Podporujeme výzvy Svatého otce papeže Františka a Apoštolského stolce, diplomatická opatření a jednání mezi Ruskem a Ukrajinou na běloruské půdě s cílem okamžitého zastavení nepřátelských akcí a hledání cest k usmíření, ale aby se strany mohly navzájem slyšet. Je nutné, aby zbraně umlkly,“ uvedli biskupové.

Vatikánský kardinál Leonardo Sandri v úterý vyjádřil hněv nad „neoprávněnou invazí“ na Ukrajinu, informoval sekretariát hlavního arcibiskupa v Římě. Tento prefekt Kongregace pro východní církve o invazi hovořil na závěr modlitební bohoslužby za mír v ukrajinském řeckokatolickém katedrálním kostele svatých Sergeje a Bakcha v Římě. Papež František poslal této farnosti, která slouží jako národní kostel ukrajinské katolické komunity v Itálii, zdravotnický materiál pro ukrajinské uprchlíky.

Britský princ Charles s manželkou Camillou navštívili 2. března ukrajinskou katolickou katedrálu Svaté rodiny v Londýně. „Naše myšlenky a modlitby, jakkoli jsou nedostatečné, jsou v této nejkritičtější době s vámi všemi,“ řekl princ z Walesu.

V závěru svého poselství Ševčuk uvedl: „Ó Bože, přijmi naši modlitbu! Bože, ochraňuj své město! Buď uprostřed nás. Bože, před ránem nám požehnej a daruj Ukrajině pokoj.“

Focusy

Válka na Ukrajině

Mohlo by vás zajímat

image:Image Liturgické textilie a jejich památková ochrana
Liturgické textilie a jejich památková ochrana Jitka Jonová
Cena: 306 Kč
image:Image Kněžství v prvních staletích církve II
Kněžství v prvních staletích církve II David Vopřada
Cena: 261 Kč
image:Image Mistr Eckhart
Mistr Eckhart Kurt Flasch
Cena: 288 Kč
image:Image Náboženské otázky současnosti
Náboženské otázky současnosti Alain Besançon
Cena: 314 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou