Ukrajinský arcibiskup Ševčuk: „Mariino město“ se změnilo na hřbitov

Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace11. 3. 2022, 19.24

Ukrajinský arcibiskup Svjatoslav Ševčuk ve čtvrtek prohlásil, že obléhané město Mariupol - „Mariino město“ - se v důsledku ruského bombardování proměnilo ve hřbitov. Ve videoposelství zveřejněném 10. března vyjádřil politování nad tím, co označil za „masové vraždění“ Ukrajinců po obrovské ruské invazi.

image:Image 10/source/orig/9173_5579_0_photo-2022-03-04-10-09-50.jpg

„Dnes mé svědomí a svědomí každého křesťana vyžaduje, abychom po celém světě pozvedli hlas a hlasitě vyslovili slovo 'ne', abychom vyjádřili rozhodný nesouhlas s masovým vražděním lidí na Ukrajině,“ řekl arcibiskup Ševčuk ve videoposelství.

„Zvláště v těchto posledních chvílích vidíme masové vraždění v obleženém městě Mariupol. Toto město, které bylo založeno řeckou komunitou jako 'Město Panny Marie', se proměnilo ve hřbitov pro desetitisíce lidí.“

Ševčuk dále pokračoval: „Včera jsme viděli hrůzné scény bombardování porodnice a také scény masových hrobů, společných pohřbů, kde odpočívají stovky mrtvých těl. Dnes musíme říci na celém světě: Ne! Ne masovému vraždění na Ukrajině! Od dob nacismu a stalinských represí Ukrajina nezažila takové masové pohřbívání do společných hrobů, bez pocty, bez křesťanské modlitby.“

Úřad OSN pro lidská práva 9. března oznámil, že na Ukrajině zaznamenal 1 424 civilních obětí, z toho 516 mrtvých a 908 zraněných. Uvedl, že skutečné počty budou pravděpodobně „podstatně vyšší“.

Před časem z Mariupolu uprchl kněz, který se identifikoval pouze jako otec Pavlo, a podal v neděli svědectví katolické organizaci Aid to the Church in Need, že město se stalo „peklem“: „Mariupol je jako Armagedon. Je to peklo. Prosím, řekněte světu: je to tragédie. Tam se jen náhodně střílí. Celé město je jako jedno velké bojiště. Všude padají bomby. Všude je slyšet střelba. Mariupol je město obklíčené ruskou armádou. Lidé jen sedí ve svých sklepích.“

„Už téměř dva týdny je 400tisícové město v úplném obležení. Lidé umírají hlady. Lidé umírají na zimu. Na jejich hlavy dopadají rakety, granáty, bomby,“ komentoval situaci 51letý arcibiskup Ševčuk.

„Dnes si na ně musíme vzpomenout a jejich jménem promluvit ke svědomí celého světa. Prosíme vás o to: Otevřete humanitární koridory! Dejte ženám, dětem a starým lidem možnost opustit toto chladné, obléhané město. Dejte nám možnost poslat tam potraviny a léky. Dejte nám příležitost zachránit lidi."

„Jménem města Mariupol se obracíme na celý svět: Zachraňte oblohu nad Ukrajinou! Udělejte vše pro to, aby se ukrajinské nebe uzavřelo ruským zbraním a ruskému letectvu shazujícímu bomby na mírumilovné obyvatele.“

Vatikánský státní sekretář kardinál Pietro Parolin ve středu vyjádřil zděšení nad bombardováním nemocničních zařízení v Mariupolu. V Římě 9. března novinářům řekl, že „bombardování nemocnice je nepřijatelné“.

Arcibiskup hlavního města Běloruska mezitím požádal katolíky, aby se modlili novénu za mír. Arcibiskup Iosif Staneuski vyzval laiky a duchovní v arcidiecézi Minsk-Mohilev, aby se modlili novénu ke svatému Josefovi, patronovi univerzální církve.

Ve svém videoposelství Ševčuk vyzval kněze a biskupy ukrajinské řeckokatolické komunity po celém světě, aby mluvili o „pravdě o genocidě ukrajinského lidu“.

„Ve všech našich církvích vás žádám, abyste sloužili zádušní mše za všechny, kteří byli pohřbeni do společných hrobů bez křesťanské modlitby a pohřbu.“

Překlad: Eva Spišáková

Válka na Ukrajině

image:Image Slovník svatých
Slovník svatých Gioia Lanzi, Fernando Lanzi