Ukrajinská sestra Giustina, která byla 5. března oceněna Papežskou akademií pro život, zdůrazňuje, že žádný život není příliš krátký na to, aby nezanechal stopu ve světě. Její hospic pomáhá rodičům prožít každý možný okamžik se svým dítětem, ať je jeho život jakkoli krátký.
V době, kdy se po celém světě vedou diskuse o hodnotě života a etických dilematech v moderní medicíně, byla ukrajinská řeholnice sestra Giustina Holha Holubets oceněna za svou neúnavnou práci s rodiči, kteří čelí devastujícím prenatálním diagnózám. Dne 5. března jí předseda Papežské akademie pro život, arcibiskup Vincenzo Paglia, udělil ocenění „Strážkyně života“ za její obětavé nasazení ve prospěch rodin, které se v okamžicích zoufalství mohou domnívat, že interrupce je jejich jediným východiskem.
Sestra Giustina působí jako klinická psycholožka v Centru lékařské genetiky ve Lvově a zároveň je zakladatelkou a prezidentkou organizace „Huella de Vida“, průkopnického perinatálního hospice, který vznikl v roce 2017. Tato organizace se řídí mottem: „Nemohu dát tvému životu více dnů, ale mohu dát více života tvým dnům“ a poskytuje perinatální paliativní péči rodinám, které se ocitly tváří v tvář těžkým a neléčitelným fetálním diagnózám.
Během tiskové konference v rámci Valného shromáždění Papežské akademie pro život, které se zabývalo tématem „Konec světa? Krize, odpovědnost, naděje“, sestra Giustina vášnivě hovořila o naléhavé potřebě změnit postoj společnosti k prenatální ztrátě dítěte. Zdůraznila, že prenatální diagnózy často vedou k ukončení těhotenství, což zkresluje lékařské statistiky tím, že snižuje počet zaznamenaných případů vrozených vad.
Sestra Giustina zdůraznila, že žádný život není příliš krátký na to, aby nezanechal stopu ve světě. Přístup hospice je založen na pomoci rodičům, aby si vážili každého momentu, který mohou se svým dítětem prožít. „I malá stopa může zanechat otisk na této zemi,“ řekla. „Naším posláním je posilovat rodiče, aby mohli pokračovat v těhotenství s láskou a vděčností za každý okamžik, který se svým dítětem prožijí.“
Sestra Giustina také upozornila na rozšířený nedostatek povědomí o prenatálním a perinatálním zármutku a litovala, že mnoho lidí neví, jak podpořit rodiny v těchto situacích. Aby tuto situaci změnila, organizace „Huella de Vida“ propaguje 15. říjen jako celosvětový den povědomí o ztrátě těhotenství a úmrtí novorozenců.
„Pro nás je tento den příležitostí k vyzdvihnutí hodnoty i těch nejkratších životů. Je to den, kdy vzdáváme čest mateřství a otcovství. Večer zapalujeme svíčky na památku těchto malých duší a vytváříme vlnu světla po celém světě – vlnu vzpomínek, naděje a lásky,“ vysvětlila.
Poselství sestry Giustiny je jasné: i když medicína nenabízí řešení, láska zůstává. „Tam, kde ‚už se nedá nic dělat‘, je stále něco, co můžeme udělat: milovat – milovat až do konce.“
Zdroj: Zenit