Otec Ivan Talaylo, ředitel Charity v Kryvém Rihu, líčí důsledky zničení přehrady: "Život v Chersonské oblasti bude stále obtížnější a nebezpečnější.”
"Vydali jsme se do vesnic poblíž Chersonu. Chtěli bychom tam vytvořit středisko, které by lidem přinášelo pomoc. V Chersonu to udělat nemůžeme, protože kvůli ruským útokům je to velmi nebezpečná oblast, dokonce tam byl včera zabit jeden člověk. A musíme se také snažit chránit naše zaměstnance a dobrovolníky." O následcích výbuchu ve vodní elektrárně Kachovka v noci na 6. června hovoří pro ukrajinskou sekci Vatikánského rozhlasu o. Ivan Talaylo, řeckokatolický kněz a ředitel pobočky "Caritas Ukrajina" v Kryvém Rihu na jihovýchodě země.
"Caritas Ukrajina" zřídila operační středisko monitorující situaci po výbuchu ve vodní elektrárně, který způsobil rozsáhlé záplavy v řadě osad Chersonské oblasti. "Viděl jsem, že mnoho organizací přiváží materiál první potřeby a také my dodáváme pitnou vodu do několika vesnic v regionu. Chceme ale také dobře monitorovat situaci, abychom viděli, co budou lidé potřebovat za několik týdnů. Například včera jsem v jedné vesnici nedaleko Chersonu viděl rodinný dům zcela zničený povodní… Ti lidé zůstali bez ničeho. Během hodiny se do vesnice přihrnula voda a oni utekli jen s doklady a malou taškou. Takže jim chybělo opravdu všechno." Otec Ivan také vysvětluje, že i nyní se policie, civilní obrana a dobrovolníci snaží evakuovat lidi a zvířata ze zaplavených míst. "Ale lidem se nechce moc daleko od svých domovů," dodává, "raději zůstávají v okolních vesnicích, kde mají přátele, známé a čekají, až voda opadne, aby se mohli vrátit. Ale i tak zůstává oblast velmi nebezpečná, protože Rusové ji neustále ostřelují. Například když jsme byli v Chersonu, létaly nám nad hlavami drony, slyšeli jsme střelbu, takže jsme se snažili být velmi opatrní. Ti, kdo tam žijí, si na to všechno zvykli. A to je špatně, protože lidé už nevnímají nebezpečí, a tak bohužel někdy přijdou o život."
Povodně vážně zasáhly některé budovy v Chersonu, dodává ředitel Charity. "Mluvili jsme s místním inženýrem, který nám řekl, že například pětipodlažní budovy mají velmi slabé základy. Půda nasaje tolik vody, takže se ukáží přinejmenším velmi velké trhliny a bydlet v nich bude nebezpečné." Přestože se Ukrajinci snažili také o záchranu zvířat ze zatopených regionů, často se to nepodařilo a mnoho se jich utopilo. Hrozí tedy také zdravotní problémy. A škody na levém břehu Dněpru obsazeném ruskou armádou nelze vyčíslit. Kněz uvádí, že jsou tam zatopené hřbitovy a že voda odplavila mnoho minových polí. „Myslím, že teprve časem bude možné odhadnout rozsah tragédie,” podotýká smutně. Následky zničení přehrady však začínají pociťovat také sousední regiony, protože klesá hladina vody v Kachovské nádrži, která je důležitým zdrojem vody pro pitné i průmyslové účely a je také zdrojem vody pro chladicí systémy Záporožské jaderné elektrárny.
Otec Ivan na závěr vysvětluje, že v Kryvém Rihu a okolních obcích jsou již nyní problémy s pitnou vodou. "Pokud se do měsíce a půl nenajde nějaké řešení," varuje, "hrozí, že čtyři čtvrti města (celkem asi 300 000 obyvatel), které dříve odebíraly vodu z Kachovské nádrže, zůstanou bez vody. Již nyní je tlak vody v bytových domech v těchto čtvrtích nižší a v zájmu úspor správa vyzvala k přerušení dodávek vody na několik hodin v noci. Obdrželi jsme výzvy od lidí z některých vesnic v okolí Kryveho Rihu, kteří hlásí, že jim zmizela voda ze studní, a žádají nás o pitnou vodu. Snažíme se jim tedy jako místní Charita vodu dopravovat. V tuto chvíli shromažďujeme co nejvíce pitné vody, víme totiž, že situace se v blízké budoucnosti zhorší."
Zdroj: Ukrajinská sekce Vatican News