Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Ukrajině strádající válkou Arcidiecézní charita Olomouc pomáhá již druhým rokem

Autor: Marek Navrátil Zdroj:Arcibiskupství olomouckéArcibiskupství olomoucké
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Olomoucká arcidiecéze
Datum publikace20. 2. 2024, 15.31
TiskTisk

Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) se před dvěma lety ihned od prvních dnů po zahájení válečného konfliktu na Ukrajině zapojila do pomoci. Od počátku byla v intenzivní komunikaci se svými dlouhodobými partnery na Ukrajině a spolu se sítí místních Charit v rámci Arcidiecéze olomoucké započala konkrétní aktivity humanitární pomoci i pro uprchlíky v ČR. Dosavadní aktivity v podpoře Ukrajiny jsou tamními organizacemi hodnoceny jako velmi užitečné a prospěšné. ACHO děkuje všem, kteří její snažení a pomoc na Ukrajině finančně podpořili a žádá o další podporu. V pomoci Ukrajině tady i tam bude ACHO i nadále pokračovat.

image:Image 52/source/orig/51720_33597_0_220310-acho-ukrajina-1.jpg
Foto: Člověk a Víra

Naše pomoc Ukrajině se tedy ani v roce 2023 nijak neomezovala a pokračovala dál. „Naším velkým závazkem je kontinuita pomoci, byť se její náplň může a určitě i bude časem měnit dle aktuálních potřeb,“ sděluje Václav Keprt, ředitel ACHO. „Děkujeme všem, kteří nám ve finanční sbírce tuto pomoc pomohli financovat. Bez jejich podpory by pomoc nebyla možná. Vážíme si každého daru“.

Od začátku válečného konfliktu na Ukrajině a zahájení naší pomoci a intenzivní sbírky se sešlo celkem 21 509 139,85 Kč. Nejvíce pomoc ACHO dárci podpořili po výzvě „Světlo a teplo pro Ukrajinu“, kdy se od listopadu 2022 podařilo na tento záměr shromáždit 18 237 290 Kč.

Pomalu končící zima opět patrně zásadně změní situaci na Ukrajině, a to i v potřebách pomáhajících partnerů. Kromě materiální pomoci se stále více se musí zaměřovat na dlouhodobou pomoc nemocným a těžce hendikepovaným, kterých stále přibývá. Přibývá také rodin, které utrpěly ztrátu nějakého člena, častokrát živitele. Stále více lidí trpí traumaty a je třeba jim pomáhat psychologickou a duchovní podporou. Je nutné starat se o děti, aby si do dalšího života neodnášely tolik obtížně zpracovatelných zážitků. To všechno bude modelovat další vývoj naší pomoci Ukrajině ve třetím roce jejího intenzivního trvání.

Stejně jako samotná pomoc, tak i sbírka pokračuje na čísle účtu: 4030207/0100. „Rád bych i touto cestou znovu požádal veřejnost o podporu. Výroba velkokapacitních stanů a nákupy dalších elektrických generátorů, podpora zdravotních projektů, posílení psychologické pomoci, to vše budou opět záležitosti vyžadující finanční krytí. Bez darů se neobejde. Jsme vděční za jakýkoli dar. Každý dar jim pomůže,“ vyzývá ředitel ACHO.

Pracovníci Karitas Kolomyja jsou v ČR přítomni nyní, v době letošního výročí zahájení humanitární pomoci. Jejich cílem zde je jednak přímo v ČR poděkovat za přijatou pomoc, ale také navštívit některá charitní zařízení místních Charit v Arcidiecézi Olomoucké a získat tak nové zkušenosti s charitní pomocí.

„Naše činnost se za tu dobu několikrát úplně proměnila“, řekl dnes v Olomouci ředitel Charity Kolomyja Serhij Tryfjak. „Naše město je nedaleko vojenského letiště, které bylo od počátku cílem bombardování. Ten začátek v roce 2022 byl opravu krutý. Nejprve se všichni museli snažit postarat se o sebe, o své nejbližší. Jak se válka vyvíjela, měnila se situace a částečně se v našem regionu i stabilizovala. Mohli jsme začít pomáhat vnitřním uprchlíkům, tedy lidem, kteří utíkali z východu země“ vysvětloval ředitel Charity, se kterou ACHO byla od počátku krize v kontaktu a zařizovala pro ni pomoc, kterou na Ukrajině definovali. „Naše činnost obrovsky narostla. Zapojeno je spousta lidí vč. těch, kteří přišli z okupovaných území Ukrajiny. Pomáháme v našem regionu, ale také distribuujeme pomoc do další center, které provozují další organizace, vč. Charit po celé Ukrajině. Intenzivně spolupracujeme právě s Arcidiecézní charitou Olomouc a i s Charitou Česká republika. Od prvních dnů. Upřímně děkujeme za vaši pomoc. Veškerý materiál našim potřebným obrovsky pomáhá. Jsme za vše opravdu vděčni. Cítíme od vás velkou podporu. Od všech lidí v České republice, ať už podporují pomáhající organizace, Charitu nebo třeba ubytovali uprchlíky. Opravdu moc děkujeme. Jste naší nadějí“, sdělil Serhij Tryfjak.

Světlo a teplo pro Ukrajinu. Loňské výročí pomoci nebylo žádným předělem v naší podpoře. Naši partneři i v roce 2023 potřebovali být připraveni a dobře zvládat problémy týkající se zejména výpadků elektřiny. Proběhlo několik dalších zásilek elektrických generátorů, čímž se celkový počet takto ACHO pořízených a dodaných zařízení k dnešnímu dni zastavil na počtu 642 ks. Všechny generátory byly v ČR vybaleny, vyzkoušeny a zkontrolovány, takže na Ukrajinu byly vždy dopravovány stoprocentně funkční a okamžitě použitelné stroje. Útoky na energetickou síť se opakují a tato pomoc bude patrně i nadále velmi vítanou.

Na Ukrajinu na konci října vyrazily hned dva kamiony s tisícem kusů mobilních plynových kamen a stejným počtem opakovaně plnitelných lahví na propan butan. Celý náklad byl dopraven do Charity Kolomyja, odkud probíhala další distribuce. Blížící se zima Charitu nutila začít s pořizováním těchto zařízení a odvozem pomoci co nejdříve. Na Ukrajinu bylo od počátku konfliktu prostřednictvím ACHO dodáno celkem 1 501 kompletních mobilních topidel.

V postižených místech, kde škody utrpěla kritická infrastruktura, hrozí vždy vysoké riziko dlouhodobých výpadků dodávek elektrické energie. Ty ještě i dnes ohrožují zdraví a životy zejména civilního obyvatelstva. Podobné události se dějí napříč celou Ukrajinou. Právě generátory a plynová topidla jsou prostředky, které tyto problémy alespoň krátkodobě, nicméně rychle a poměrně účinně řeší tak, aby bylo postaráno o nejzranitelnější skupiny obyvatel.

Pro potřeby pomoci bylo dodáno také 12 nafukovací velkokapacitních stanů, které se na Ukrajině velmi osvědčily. „Viděli jsme to v praxi. Jde o mobilní, velmi rychle postavitelné přístřeší, které může během hodiny plně sloužit tam, kde je potřeba,“ vysvětluje Václav Keprt.

Další materiální pomoc

Žádanými materiálními komoditami zejména v první polovině roku 2023 byly trvanlivé potraviny, konzervy, pleny a další hygienické potřeby. Vedle těchto materiálních položek vyrazil v září z Olomouce na Ukrajinu další kamion se zdravotnickým materiálem, jako byly např. zdravotní návštěvnické pláště, respirátory, roušky, ochranné štíty a rukavice, ale také nemocniční postele s matracemi, kompenzační pomůcky, hlavně vozíky, chodítka či klozetová křesla. I o tyto věci byl na Ukrajině v uplynulém roce zájem.

Katastrofa okolo Kachovské přehrady

Protržení hráze Kachovské přehrady na Ukrajině způsobilo jednu z největších ekologických katastrof v Evropě. Tato událost těžce dopadla na obyvatelstvo již tak velmi trpící válečným konfliktem. Nyní byli zasaženi i obrovskou povodní. ACHO okamžitě zareagovala podporou partnerské organizace Caritas Mariupol, pomáhající v těchto postižených oblastech. Po opadnutí vody a navrácení místních obyvatel do svých bydlišť se objevilo mnoho problémů. Jedním z hlavních byl nedostatek pitné vody. Všechny studny byly zanesené.

Proběhlo několik vln materiální pomoci (20 t pitné vody, sušáky na prádlo, dezinfekční prostředky na obyvatelné prostory, plenky pro dospělé, dámské spodní prádlo, chemie na mytí nádobí, prací prášky, antiseptika, ložní prádlo, ručníky, gumáky, sady hrnců a pánví atd. Pomoc směřovala do Chersonu, ale také do vesnic Miroliubivka, Antonivka, Inzhenerne, Sonyachne, Zelenivka, Komyshany a Pryozerne.

Pomoc byla poskytnuta především seniorům. Ženy a děti ve městě Cherson byly také přijaty do programu pomoci jako nejzranitelnější část populace. V rámci celkové reakce na událost obdrželo pomoc celkem 1 560 osob, z toho bylo 351 žen s dětmi, 125 osob se zdravotním postižením.

ACHO podpořila zajištění pitné vody a jídla pro uprchlíky, kteří přesídlili do oblastí působnosti Caritas Mariupol tj. neokupované části Doněckého regionu. „Tam jsme podpořili jejich aktivitu s pitnou vodou v rámci Pokrovského okresu. Šlo o vrtání 11 studní, které zajistily nejprve pouze užitkovou a následně také i pitnou vodu pro jedenáct obcí“ komentuje Martin Zamazal, vedoucí humanitárního odd. ACHO.

Chlapci z ukrajinského dětského domova

Dětský domov byl již v roce 2022 evakuován do ČR, a to po začátku války na Ukrajině. Chlapci byli v ČR až do září. V roce 2023 byli opět na Moravě na tzv. letním ozdravném pobytu. Čekal je sportovní program, ale také dostatek volného osobního času. ACHO s tímto zařízením na Ukrajině dlouhodobě spolupracuje a pomáhá jim v naplňování jejich poslání.

„Kdo ví, co všechno budou muset ještě prožít, protože panuje stále veliká existenční nejistota a chlapci to vnímají“, řekl Václav Keprt, ředitel ACHO, když o ozdravném pobytu informoval. „Na Ukrajině jsou pouze méně nebezpečná a více nebezpečná místa. Všechny děti potřebují klidné prostředí. Aspoň těmto chlapcům zase trochu pomůžeme, byť si uvědomujeme, že takových skupin dětí jsou na Ukrajině tisíce“.

Chlapci se s pocity neustálého nebezpečí patrně sice naučili žít, ale tento soustavný psychický tlak pro ně není v ničem přínosný. „Spolupracujeme s nimi dlouho a máme s nimi vybudované osobní vztahy. Oboustranně. Pro tyto chlapce již Česká republika není nějaká země na západ od Ukrajiny. Jim se už do jejich životů naše země, spousty konkrétních lidí zde, osobních prožitků, ale také individuálních návyků otisklo nesmazatelnou stopou“ vysvětluje ředitel ACHO. „To je pro nás všechny velmi důležité. Proto mám radost a děkuji všem, kteří nám při jejich pobytu zde vyšli jakkoli vstříc. To se stalo všude, kam jsem s nějakou prosbou nebo žádostí přišel. Je to obdivuhodné a moc za ten přístup děkuji.“

Skupina 20 dětí dorazila do Kroměříže na začátku druhého srpnového týdne. Celý týden na ně čekal nabitý program – navštívili Arcibiskupský zámek, zámecké zahrady, Muzeum Kroměřížska, vydali se na celodenní výlet na Svatý Hostýn a účastnili se i mnoha sportovních aktivit, včetně koupání a tenisu.

Chlapci navštívili také obec Loukov, která se v roce 2022 stala jejich dlouhodobějším útočištěm. Ve druhém týdnu jejich letního pobytu byli v Beskydech a pobyt zakončili na Olomoucku.

Podpora uprchlíků v Arcidiecézi olomoucké

Nepolevovalo se ani v pomoci uprchlíkům zde, byť její potřebnost nebyla ani zdaleka tak veliká jako v prvních kritických měsících roku 2022. I dnes funguje poradna ACHO pro uprchlíky a zájemcům poskytuje informace o pobytu v České republice, o zaměstnání, sociálních službách a zabezpečení, vzdělání, akcích v Olomouci. Pomáháme s vyplňováním úředních formulářů, asistencí pří jednání na úřadech, u lékaře, v zaměstnání aj. Poskytujeme pomoc formou tlumočení (osobně, ale i přes telefon, či prostřednictvím e-mailu).

Pomoc uprchlíků funguje i místních Charitách v Arcidiecézí olomoucké. I ty se zaměřují zejména na poradenství, asistenci (doprovody vč. tlumočení), potravinovou a materiální pomoc, ubytování a zprostředkování ubytování, pomoc se zprostředkováním zaměstnání a kurzy českého jazyka. Nejaktivnějšími Charitami jsou místní Charita Olomouc, Zábřeh a Šternberk, ve Zlínském kraji pak Charity Luhačovice, Uherské Hradiště a Valašské Meziříčí.

V roce 2022 byla pomoc v kategoriích poradenství, asistence (doprovody vč. tlumočení), potravinová a materiální pomoc, ubytování a zprostředkování ubytování, pomoc se zprostředkováním zaměstnání a kurzy českého jazyka poskytnuta celkem 69 169 osobám, v roce 2023 pak již jen 4 805 osobám.

Výjezdy pracovníků ACHO na Ukrajinu

Loni před výročím pomoci proběhla monitorovací cesta našich pracovníků po Ukrajině. Výstupy z ní potvrzovaly potřebnost naší pomoci a dohodlo se již během ní také pokračování v roce 2023. Nejvýznamnější navštívená místa a sídla partnerů se vázala k městům: Lvov, Lopatyn, Ternopil, Berežany, Bortnyky, Kolomyja, Záporoží, Dnipro, Kamjanske, Charkov, Poltava, Kyjev, Irpiň, Buča a další. Některá z těchto míst pracovníci ACHO navštívili opakovaně i v průběhu roku 2023, zejména pak kolegy z Caritas Kolomyja, ale také partnerské organizace v Teropilu, Bortnykách, Lopatynu a Chmelnickém.

Vánoční balíček

I přes některé těžkosti, které přináší válečný konflikt na Ukrajině, proběhly jak v roce 2023 tak i letos darovací akce Vánoční balíček, kdy čeští dárci připravují pro konkrétní děti na Ukrajině vánoční dárky. „Balíčky jsou v této válečné situaci vlastně o to důležitější. Už dříve byly do tohoto projektu zařazeny děti z chudých rodin, nemocné děti, děti s postižením. Tyto všechny děti, respektive jejich rodiny, neměly už tehdy velké množství finančních prostředků. Pro mnoho dětí byl dárek z Česka často jediným, který za celý rok dostaly,“ komentuje Kateřina Biolková, koordinátorka pomoci na Ukrajině a dodává: „Tyto již tak chudé rodiny přišly s válkou ještě o další finance. Ale také například ztratily práci, protože té je nedostatek. Manželé, otcové, živitelé těch rodin odešli bojovat anebo bylo nutné podpůrné finance přesměrovat do jiných důležitějších záležitostí než dětem na hračky“.

Akce probíhá každoročně již 15 let a např. v roce 2022 obdrželo dárek 370 a v roce letošním pak rekordních 430 dětí.

Celý a podrobný výčet všech aktivit by si vyžadoval větší rozsah, zde jsme zmínili jen ty nejvýznamnější.

Focusy

Válka na Ukrajině Charita

Mohlo by vás zajímat

image:Image Kauza Kristus
Kauza Kristus Lee Strobel
Cena: 239 Kč
image:Image Odtajněné archivy Vatikánu
Odtajněné archivy Vatikánu Johan Ickx
Cena: 449 Kč
image:Image Kněžství v prvních staletích církve II
Kněžství v prvních staletích církve II David Vopřada
Cena: 261 Kč
image:Image Liturgický textil a způsoby jeho prezentace
Liturgický textil a způsoby jeho prezentace Markéta Grill Janatová, Jitka Jonová
Cena: 359 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou