Ukrajina: Zelenskyj poděkoval Svatému stolci za pomoc při propuštění dvou kněží

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace2. 7. 2024, 11.14

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a hlava Ukrajinské řeckokatolické církve arcibiskup Svjatoslav Ševčuk vyjádřili vděčnost papeži a vatikánské diplomacii za pomoc při propuštění deseti ukrajinských vězňů ze zajetí ruských sil, včetně dvou kněží, kteří jsou členové Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele, P. Ivana Levytského a P. Bohdana Helety.

image:Image 59/source/orig/58912_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-46.jpeg
Vatican Media

P. Ivan Levytskyi a P. Bohdan Heleta, oba kněží Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele (redemptoristé), byli mezi deseti osobami, které Rusko propustilo v rámci výměny vězňů s Ukrajinou. Oba kněží byli zatčeni 16. listopadu 2022 a dlouho nebyly žádné zprávy o tom, kde se nacházejí. Informaci o propuštění, kterou 28. června oznámila María Lozano, tisková mluvčí organizace Církev v nouzi (ACN International), potvrdilo informační oddělení Ukrajinské řeckokatolické církve.

Při oznámení propuštění této skupiny v příspěvku na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj napsal: "Jsem vděčný všem, kteří pomohli. Děkuji našemu týmu, který pracuje na osvobození vězňů. Chci také ocenit úsilí Svatého stolce o návrat těchto lidí domů."

Podobně se vyjádřil i hlava Ukrajinské řeckokatolické církve arcibiskup Svjatoslav Ševčuk, který poděkoval papeži Františkovi, kardinálu Pietru Parolinovi a celému vatikánskému diplomatickému sboru za jejich úsilí. Zvláštní poděkování vyjádřil také kardinálu Matteu Zuppimu, který opakovaně vyzýval k propuštění obou duchovních, a arcibiskupovi Visvaldasovi Kulbokasovi, apoštolskému nunciovi na Ukrajině. Každý z nich, jak se uvádí v prohlášení Ukrajinské řeckokatolické církve, neocenitelně osobně přispěli k tomu, že osvobození vězňů bylo možné.

Ve sdělení se rovněž píše, že P. Ivan Levytskyi a P. Bohdan Heleta se rozhodli zůstat se svou komunitou na dočasně okupovaných územích a sloužit řeckokatolickým i římskokatolickým věřícím. Kněží byli zatčeni na základě obvinění z držení zbraní a teprve nedávno dostal arcibiskup Svjatoslav Ševčuk potvrzení, že oba redemptoristé byli stále naživu.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Život z víry Válka na Ukrajině