Otec Andrij Zelinskij SJ: "Poslání je stále stejné, ale odehrává se ve zcela jiném kontextu. Pokud není možné být někde společně s armádou, pak stojíme po boku civilistů, kterým poskytujeme humanitární pomoc."
Jak to, že člověk dokáže být tak krutý? Jak je možné, že je pravda v dnešní době tak slabá a může být tak snadno zastřena? To jsou některé ze zásadních otázek, které si klade jezuita Andrij Zelinský v rozhovoru pro Vatican News. Zástupce vedoucího oddělení vojenských kaplanů ukrajinské řeckokatolické církve upozorňuje, že od vypuknutí konfliktu neexistuje v zemi žádná bezpečná zóna.
Jak se od počátku změnilo poslání vojenských kaplanů?
Změnilo se nejen poslání kaplanů, ale také vnímání reality ukrajinským lidem. Od vypuknutí konfliktu 24. února se realita změnila: na Ukrajině již neexistuje bezpečný prostor. Hrozba se stala totální. Všude se bombarduje a přilétají rakety. Poslání kaplanů je stále stejné, ale v jiném kontextu. Pokud není možné být někde společně s armádou, pak stojíme po boku civilistů, jimž poskytujeme humanitární pomoc.
Jaké jsou hlavní výzvy, kterým kaplani v tomto období čelí?
Jsou to především duchovní výzvy. Vyvstávají otázky. Možná první otázka zní: Proč jsme tuto válku nezastavili dříve? Jak je možné, že člověk může být tak krutý? Jak je možné, že může projevovat krutost bez důvodu? Jak je možné, že je pravda v dnešní době tak slabá a dá se tak snadno zastřít?
Oddělení vojenských kaplanů Ukrajinské řeckokatolické církve nedávno vydalo brožuru s názvem "Katechismus křesťanského vojáka"...
Jedná se o malou příručku s texty převzatými z Katechismu katolické církve nebo Katechismu ukrajinské řeckokatolické církve. Jedná se o texty, které navrhují učení církve v otázkách týkajících se společného dobra a práva na legitimní obranu. Pak jsou tu také otázky o smrti, hříchu a míru. Otázky důležité pro vojáky, kteří se snaží zachovat křesťanské hodnoty v kontextu války.
(přeložil Petr Vacík)