Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Učitelé náboženství v Polsku vyzývají vládu, aby nepronásledovala víru

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace22. 8. 2024, 11.09
TiskTisk

Ve středu 21. srpna demonstrovali ve Varšavě polští katecheté proti redukování hodin náboženské výchovy na školách.

image:Image 61/source/orig/60724_455833469-811713200945774-5833392318004975354-n.jpg
FB Portal Opoka

„Sešli jsme se zde, abychom pokojně vyjádřili svůj nesouhlas s diskriminací a redukcí hodin náboženství ve školách ze strany současných školských úřadů. V roce 1990 se náboženství vrátilo do škol po pádu komunismu v Polsku, který ho téměř na 30 let zlikvidoval. Nečekali jsme, že po 34 letech ve svobodném Polsku se ho budeme muset znovu dožadovat!“ řekl Dariusz Kwiecień, mluvčí Sdružení laických katechetů, účastníkům demonstrace na varšavském náměstí. 

Protest začal akcí pořádanou učiteli náboženství, kteří přijeli do hlavního města reprezentovat své sdružení, jenž čítá kolem 30 000 pedagogů, z nichž naprostou většinu tvoří laici. Krátké vystoupení katechetů ilustrovalo vliv náboženství na rozvoj dalších oborů: historie, filosofie, zeměpisu, literatury. Jedním z hlavních témat bylo rozhodnutí ministryně školství Barbary Nowacké provést od 1. září „demontáž“ současného vzdělávacího systému.

„Chceme prostřednictvím obrazů a hudby ukázat, jak důležitou roli hrálo křesťanské náboženství při vytváření naší civilizace a jakou nadále hraje při výchově nových generací. Naše polská kultura, na kterou jsme všichni hrdí, by neexistovala bez katolické církve, která pro nás vždy byla domovem i útočištěm v dobách útlaku,“ řekl Dariusz Kwiecień.

Jedna z účastnic, katechetka ze Środy Wielkopolské s 36letou praxí, popisuje svou práci těmito slovy: „Svou práci považuji za povolání, a kdybych si měla znovu vybrat povolání, zvolila bych si katechezi. Nečekala jsem, že po tolika letech práce narazím na něco takového - opravdu to má vliv na mé zdraví, nejen psychické, ale i fyzické. Od nástupu současné vlády, která oznámila „ořezávání“ katolíků, zažívám profesní vyhoření a velkou nejistotu ohledně budoucnosti."

Hovořila také o krásných plodech své práce s dětmi s postižením. „Vidím je v kostele, jak praktikují svou víru. Myslím, že to je nejvýznamnější aspekt mé práce,“ řekla a dodala: „Víra jim neuvěřitelně pomáhá otevřít se světu a druhým."

Na akci promluvil i Piotr Janowicz, předseda Sdružení laických katechetů. „Protestujeme dnes proti tomu, aby se se vzděláváním zacházelo jako s nástrojem kumulování politického kapitálu a zcela se opomíjela diskuse o roli a formě výuky náboženství a etiky ve školách, která by měla probíhat na širokém fóru, zahrnujícím i laické věřící, jako jsou rodiče, učitelé náboženství, a dokonce i studenti.“

Citoval také varování profesora Pawła Boreckého, který upozornil, že vyhláška z 26. července by měla být napadena u Ústavního soudu „jako nezákonná, procesně vadná, a tudíž protiústavní“.

„Jako sdružení jsme požádali prezidenta Polské republiky Andrzeje Dudu, aby se jako strážce ústavy zabýval otázkou napadení dekretu u Ústavního soudu,“ ujistil Janowicz. Vyjádřil také naději, že zástupci církví a náboženských společenství, včetně římskokatolické církve, napadnou vyhlášku ministerstva školství u Ústavního soudu.

Podle názoru prezidenta sdružení představuje postup ministerstva „skryté odstraňování náboženství a etiky ze škol zadními vrátky za použití měkkých metod“. Připomněl, že výuka náboženství je přítomna ve veřejném vzdělávacím systému ve 23 zemích EU a že ve školách v Rakousku, Řecku, na Kypru, Maltě, v Dánsku, Švédsku, Finsku a ve většině spolkových zemí Německa - jde o povinný předmět.

V Polsku navštěvuje hodiny náboženství 80 procent studentů. „Čím to je, že ve většině evropských zemí může být náboženství ve veřejných školách normou a příkladem náboženské svobody, zatímco v Polsku je považováno za úchylku? Zamysleme se společně nad tím, k čemu slouží propagace takového vyprávění a komu a k čemu slouží,“ komentuje současné dění Janowich.

SKŚ (Sdružení laických latechetů) při vyslovení svých požadavků doufá, že se podaří „zavést dobrovolnou volbu náboženství nebo povinnou etiku“.

„Říkáme ano náboženské toleranci. Říkáme ne diskriminaci učitelů náboženství a devalvaci výuky tohoto předmětu. Stavíme se proti falešnému narativu, že v Polsku jsou žáci nuceni chodit na hodiny náboženství, jako by existovala pouze římskokatolická víra a jako by výuku náboženství ve školách prováděli výhradně klerici,“ uvedl. „Jsme pro stát, který dává občanům právo na náboženské vzdělávání v souladu s jejich vírou. Laičtí katolíci, nic o nás bez nás“ - uzavírá SKŚ. 

Na závěr demonstrace se v katedrále svatého Jana Křtitele konala mše svatá s úmyslem posílit víru katechetů. Piotr Turzyński, pomocný biskup radomský, odsoudil v rádiu Plue zcela instrumentální zacházení současné polské vlády s občany. Milionům věřících lidí, kteří jsou občany a platí daně, upírá vláda právo rozhodovat o podobě vzdělávání svých dětí.

„Ve skutečnosti je třeba říci, že jsme svědky útoku na demokracii,“ řekl biskup Piotr Turzyński, který je od roku 2015 biskupem Polské biskupské konference pověřeným pastorační péčí o učitele náboženství. S odkazem na demonstraci uvedl, že „nejde o akci jen nějaké profesní skupiny, neměli bychom tak uvažovat. Je to protest významné části společnosti proti přivlastnění si polské školy“.

Tvrdil také, že vyhlášku ministryně Barbary Nowacké nelze nijak ospravedlnit ani obhájit z hlediska základních pedagogických principů, které zohledňují různé fáze vývoje dětí a přizpůsobují jim metody výuky: „Myšlenky spojit první třídu se třetí, která připravuje děti na první svaté přijímání, jsou naprosto anti-pedagogické a svědčí, neřkuli o neznalosti, o jistém nepochopení ze strany těch, kteří by měli být odborníky na vzdělávání. Nezapomínejme, že ministerstvo školství nemá žádné návrhy pro ty, kteří nevěří, stejně jako nemá žádné hodiny etiky. Začínáme budovat svět, kde neexistuje dobro a zlo,“ uzavřel p.Turzyński.

Zdroj: InfoCatólica

Focusy

Církev a společnost

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou